Kaldırım işgaline yaptırım uygulanmaya başlandı

Tarih: 16 Haziran 2021 Çarşamba 16:08

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşiminde Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in tabela kirliliği ve kaldırım işgaline son vereceklerini söylemesi üzerine, bu kuralları ihlal edenlere idari para cezaları gelmeye başladı.

Haber: Harun Bor

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşiminde Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in gündeme getirdiği tabela kirliliği ve kaldırım işgali konusu konuşulurken kaldırım işgaline ilk cezalar gelmeye başladı. Çankaya Mahallesi’nde oyuncak dükkanıişleten Ercan Ağırman’a işletmesinin bulunduğu yerde kaldırıma koyduğu oyuncaklarından dolayı Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığında görevli zabıta memurları tarafından 204 TL idari para cezası verildi.Tutanak raporunda kabahat fiili kısmında söz konusu durumu ‘işgal’ olarak tanımlandı. Daha önce de kendisine uyarı ve ikaz yapıldığını ifade eden Ağırman, cezaların kendisine bilinçli olarak verildiğini iddia ediyor. Gazetemiz Mersin Çarşı’da bulunan esnaflarla tabela kirliliği ve kaldırım işgali üzerine konuştu.

 

SEÇER: “ESNAFIMIZ KALDIRIMLARI İŞGAL EDİYORSA BUNU ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Büyükşehir Belediyesi Meclisinde hafta içinde tartışılan tabela kirliliği ve kaldırım işgaline sebep olanlar hakkında bu hafta itibariyle uygulama başlatılacağını Belediye Başkanı Vahap Seçer meclis oturumunda dile getirmişti. Seçer, pandemide normalleşmeyle beraber bu uygulamaların başlayacağını, tabela kirliliği ve kaldırım işgaline neden olan esnaflarla ilgili yasal olarak görevlerini yapacağını söyleyerek, “Bu işi zamana yayarak, kaldırım işgalleri olmak üzere bu konuların üzerine gidilmesi gerektiğini anladık. Zamana yayarak, esnafa ve vatandaşa bunu anlatarak yaptık. Bu konuda uygulamalarımız hayata geçireceğiz. Başta ESOB ve ilçe belediyelerimiz, esnaf derneklerimizin bize yardımcı olmaları gerekir. Esnafları bilinçlendirme adına bizlere yardım etmesi gerekir. Kaldırım işgaline esnaf dışında memnun olan bir vatandaş memnun değil. Sadece o kaldırımı işgal eden esnaf memnun. Yine tabela kirliliği yaratan vatandaşlarımız halinden memnun. Hem tabelayı kayıt altına almamış hem de reklam ilan vergisi ödemiyor, hem de estetik olarak bir görüntü kirliliği yaratıyor kentin içinde. Vatandaşlar bu kirlilikten şikayetçi. Yasalar çerçevesinde görevimizi yapmak zorundayız. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili uygulamalarımızı başlatacağız. Tebligatlar yapıyoruz, uyarılar yapıyoruz. Mevzuat dışı tabela kullanan ve sökmeyen vatandaş ve esnaflarımızın tabelalarını sökmek zorunda kalacağız. Uygulama dışı esnafımız kaldırımları işgal ediyorsa bunu ortadan kaldıracağız” açıklamasında bulunmuştu.

 

AĞIRMAN: “MİLLET YOLU PARSELEMİŞ CEZA VERİLMİYOR AMA BANA CEZA KESİLİYOR”

Seçer’in sözlerinin üzerinden saatler geçmeden kaldırım işgali nedeniyle 204 TL idari para cezasına çarptırılan Ercan Ağırman gazetemize konuştu. Çarşı’da 12 yıldır oyuncak sektöründe içinde yer alan Ercan Ağırman, 14 Haziran Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerinin kaldırımı işgal ettiği için ceza aldığını ve daha önce de benzer cezalarla karşılaştığını savunarak, “Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri 14 Haziran Pazartesi günü bana 204 TL kaldırım cezası kesti. Kabul edemediğim tek şey neden bana sadece kestiler de karşımda duran dükkanlara da ceza kesmedi. Çalışma sektörü olarak ben bunu kabul etmiyorum. Bu ayrımcılık, ben kaldırıma ürünlerimi koymuşum ancak millet yollları parsellemiş. Bilmiyorum bana neden sadece ceza kestiler, amir kes dedi cezayı dediler kusura bakma dediler. Ben de devletle karşılıklı kavga edip kendimizi karakolda bulmak istemiyorum. Neden böyle oldu anlamıyorum. Gelen cezaya itirazda bulunmayacağım. Miktar olarak fazla değil ama Allaha havale ettim” dedi.

 

“BU CEZALARIN BANA VERİLMESİ NORMAL Mİ?”

Ağırman, benzer cezalarla sürekli karşılaştığını ve bunun bilinçli olarak kendisine uygulandığı iddia ederek, “Hangi merciye gitsek, Büyükşehir Belediyesi artık bu konuda uygulama başlatacağını söylüyor ama gelip bizimle ilgilendi. 20 metrekare dükkan yani. Daha önce de cezalar yedim ancak her gelen ceza sadece bana geliyor. Bu röportajı sizlerle yapmadan önce şunu ifade ettim özellikle mi geldiniz diye çünkü daha yeni ceza yedim sizler geldiniz. Karşımda kuruyemiş satan, başka oyuncak satanlar ceza yemediler. Yola da koymuşlar, kaldırıma da değil. Biz adaletli bir ülkede isek bu cezanın sadece bana kesilmesi normal mi? Etik mi? Bazı zabıtaların kendilerini düşünüp benim üzerime oynadıklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

KARTAL: “BELEDİYELER İŞGALİYEDEN PARA KAZANIR”

Hastane Caddesi esnafı Erkan Kartal ise belediyelerin kaldırımı işgal edenlerden işgaliye vergisi aldığını ve bu şekilde gelir elde ettiğini savunarak, “Zaten iş yok, ürünümüzü dışarda sergilemezsek müşteri görmez vegider. Gözüne çarpar çünkü. Farklı yerlerden çarşıya alışveriş yapmak için gelenler var. Bu yüzden işletmemizde buluna ürünleri dışarıda bulunduruyoruz. Bizler kaldırıma ürünlerimizi koyma karşılığında işgaliye vergisi ödüyoruz. Her zaman işgaliye parası vardır.1 metre ise işgal bunun parasını ödenir.Nasılki pazarlara, tezgahlara ve semt pazarlarına nasıl ki belediyeler para alıyor haftalık olarak burada da yıllık olarak işgaliye parası ödenir. Belediye nasıl para kazanır işgaliyeden kazanır” ifadelerini kullandı.

 

“SENELERDİR ÜRÜNLERİMİZİ KALDIRIMA KOYUYORUZ”

Bir başka çarşı esnafı da tabela kirliliği ve kaldırım işgali konusunda Büyükşehir Belediyesi’nden bir uyarı gelmesi durumunda ürünlerini kaldıracaklarını belirterek, “Senelerdir bizler kaldırıma ürünlerimizi koyuyoruz. Bizler belediye veya zabıtadan hiç uyarı veya ceza almadık. Büyükşehir Belediyesi yarın gelip kaldırımı işgal ediyorsunuz sattığınız ürünleri kaldırın derse mecburen kaldıracağız. Bizim şu an bu kaldırımı işgal etmemiz doğru değil. Kimse bilerek ceza yemek istemez. Burası Bit Pazarı, vatandaş dışarda ürünleri görmek ister. Mağaza sistemi yoktur mallar içerde değil dışarıda olur” şeklinde konuştu.

 

ÇUBUK: “ESNAF ZOR DURUMDA, HER GELEN BELEDİYE FARKLI UYGULAMA BAŞLATIYOR”

Kaldırım işgali konusunun her belediye döneminde gündeme geldiğini söyleyen çarşı sakinlerinden Ali Çubuk, bu konuda başarılı olunamadığını kaydederek, “Daha önce Burhanettin Kocamaz döneminde kaldırım işgaline neden olan tezgahlar kaldırıldı. Sonra yürümedi uygulama rafa kalktı. İnsanlar evlerine ekmek götüreceği için mecburen ürünlerini kaldırıma veya tezgaha koyuyor. İnsanlar tabi ki rahatsız olabiliyor çünkü kaldırım işgal edilince vatandaş yoldan yürümek zorunda kalıyor ve bu da tehlikeli oluyor. Bu bölgede hep böyle bir durum var. Esnaf zor durumda, her gelen belediye bir uygulama başlatıyor. Bir önceki belediye yönetimi çizgi çekerek tezgahların yolu ve kaldırımı işgal etmemesi için uygulama başlatılmıştı ama başarılı olamıyorlar. Bir yere kadar çünkü siyasiler ve bir sonraki seçimde oy kaybını düşünüyorlar” diye konuştu.

 

OKAN: “ÖNCEKİ BELEDİYE DÖNEMİNDE YOLDA BULUNAN MASALARIMIZI KALDIRMAMIZ İSTENMİŞTİ”

İstiklal Caddesinde restoran işleten Haydar Okan, işletmelerine ait olan masaları yola koyduklarını bunun doğru olmadığını bildiklerini ve gelecek uygulamaya uyacaklarını belirterek, “Eski dönemlerde masalarımızı yola koyduğumuz için vergi ödüyorduk ama şimdi bu konuda belediye bir ücret talep etmiyor. Ama normalde yasak bu masaları koymak. Yaya yolu burası yaptığımız doğru değil. Daha önceki belediye dönemlerinde masalarımız kaldırıldı ama Mersin yazın çok sıcak mecburen dışarıya masalarımız koyduk. Balığı dışarda yemek ister vatandaşlar. Ancak sürekli kaldırdık tekrar masaları koyduk ama bir esneklik sağladılar bizlere önceki dönemlerde. Normalde şimdiki belediye döneminden önce bizlere bu masaları kaldırın tebligatı gelmişti. Pandemi dönemi olduğu için belki de birşey söylenmiyor. Yoksa tabi ki yasak bu masaların burada olması” dedi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA