Besiciler yem fiyatlarından dertli

Tarih: 27 Haziran 2021 Pazar 13:53

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte kurbanlık satan üreticilerde hareketlilik başladı. Kurbanlıklar yavaş yavaş görücüye çıkmaya başlarken, üreticiler ise girdi maliyetlerinin fazla olmasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Haber- Gizem Konucu

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla bin bir zorluklarla besledikleri kurbanlıkları daha iyi fiyata satabilmek için bazı üreticiler kurbanlıkları başka illere gönderirken, bazıları da Mersin içerisinde kurbanlıklarını en iyi fiyata satmak için çabalıyor. Küçük baş kurbanlıkların ağırlıklarına göre tanesi bin 200 ile 2 bin lira arasında satışa sunulurken, büyük başlarda ise canlı kilogram fiyatı 30 ile 35 Türk lirası arasında satışa sunuluyor. Türkiye’nin büyük bir keçi ihtiyacını karşılayan Mersin’de kurbanlıklar satışa çıkmaya başladı. Hayvancılıkta üreticilerin küçükbaşı tercih etmesinin sebebi ise yem fiyatlarındaki pahalılık oldu. Giderlerin büyük bir kısmını oluşturan yemde artan fiyat sebebiyle üreticiler büyükbaş hayvanlıktan ziyade küçükbaş hayvancılığa yönelmiş durumda. Üreticiler kendi yemini kendi üretmeye çalışırken, kendi yemini kendi üretmeyen besiciler ise yavaş yavaş hayvancılık yapmaktan vazgeçmeye başladı. Besiciler, büyükbaş be küçükbaş hayvan üretiminin azalması halinde ise dışa bağımlı olunacağını vurguladı.

 

“YEM FİYATLARI ÇOK PAHALI”

Mersin’de hayvancılıkla uğraşan besiciler artan yem fiyatlarından dolayı kurban fiyatlarının arttığını, kurban kesmek isteyen vatandaşların ise kurban almakta zorlandıklarını ifade etti. Mersin’in Tarsus ilçesinde küçükbaş hayvan besiciliği yapan Meryem Beyazlar, “Hayvanlarımıza takviye olarak verdiğimiz yemin çuvalı 160 lira olmuş durumda. Günde bir çuval yem veriyoruz. Bu da hayvan fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Yem fiyatları yüksek olmasa köylüler hayvancılığa da yönelir. Kurbanda kurban kesmek isteyenlerin sayısı da artar. Bu sene kurban satışları durgun geçiyor. Umarım yem fiyatları ucuzlar” şeklinde konuştu.

 

KURBAN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Vatandaşlar kurbanı seçerken seçecekleri kurbanlık hayvanın sağlıklı ve güvenli olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun için de sığır, manda ve deve gibi büyükbaş hayvan satın alacakların, hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığını, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor. Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise "Veteriner Sağlık Raporu" olup olmadığını kontrol etmeleri bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir. Kurbanlık olarak alınan hayvanın hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olması kurbanlık olmasına engel olan nedenler arasında.

 


Etiket: kurbanbayramı, mersin, yem


Yorum Ekle comment Yorumlar (3)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA