Kurbanlıklar bu yıl alıcı bulmakta zorlanıyor

Tarih: 15 Temmuz 2021 Perşembe 15:59

Yenişehir İlçesi Deniz Mahallesi Kocavilayet’te bulunan kurban satış yerinde satıcı olan Muharrem Göçmen, “Kırk yıldan beri ilk defa Kurban Bayramında satışların bu kadar durağan olduğunu görüyorum. Normalde her yıl kurbanlıkların ilk 2 günde yarısını satardık, ama bu yıl milletin alım gücü yok, yemler pahalandı, alıcı bulunamıyor pahalı diye. Gelen vatandaş kurbanlık almadan geri dönüyor” dedi.

Haber- Mehmet Çetin

Gazetemiz, Yenişehir İlçesi Deniz Mahallesi Kocavilayet dolmuş durağının yanında kurulan kurban satış yerinde kurban satıcıları ile görüşerek, alıcı ve satıcıların bu yıl alışverişteki verimlilik ve sıkıntıları hakkında görüşlerini aldı. Satıcılar, bu yılki satışlardan hiç memnun olmadıklarını, zincir marketlerdeki kurbanlara yapılan kredi kartı taksitlendirmesinden şikayetçi olduklarını dile getirdiler. Bu işi 40 yıldır yaptığını söyleyen satıcı Muharrem Göçmen, “Zincir marketlerde kurbanlık adı altında satılan etler kredi kartına, taksitlendirmelerle satıldığından vatandaşın da alım gücü olmadığından kredi kartına taksitle almayı tercih ediyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor” dedi.

 

“İLK DEFA SATIŞLARI BU KADAR DURAĞAN GÖRÜYORUM”

Göçmen, “Kırk yıldan beri ilk defa Kurban Bayramında satışların bu kadar durağan olduğunu görüyorum. Normalde her yıl kurbanlıkların ilk 2 günde yarısını satardık, ama bu yıl milletin alım gücü yok, yemler pahalandı, alıcı bulunamıyor pahalı diye. Gelen vatandaş kurbanlık almadan geri dönüyor. Bu yıl kurbanlık satışlarında kar edeceğimizi düşünmüyorum, neredeyse zararına kurbanlık vereceğiz. Zincir marketlerde kurbanlık adı altında satılan etler kredi kartına, taksitlendirmelerle satıldığından vatandaşın da alım gücü olmadığından kredi kartına taksitle almayı tercih ediyor. Asgari ücretle çalışan bir kişi kesinlikle kurbanlık alamaz, almaya gücü yetmez. Eskiye oranla alım gücü arasında çok fark var. Pandemi döneminde de devlet tarafından tarafımıza bir yardım yapılmadı. Yem fiyatları ikiye katlanmış durumda artık bende bu işi bırakmaya karar verdim” ifadelerini kullandı.

 

“ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN BİR VATANDAŞ KURBANLIK ALAMAZ”

Çocukluğundan beri hayvan satıcılığı yaptığını söyleyen hayvan pazarının tek kadın satıcısı Alev Doğru, “Şu an henüz satış yapamadık. Hayvanların fiyatları ise şu an 2 bin liradan başlıyor 3 bin 500-4 bin liraya kadar çıkabiliyor. Geçen sene daha ucuzdu, yem pahalı olduğu için şimdi kurban daha pahalı oluyor. Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın bu piyasada kurbanlık alması çok zor hatta alamaz. Ancak yem fiyatları düşerse hayvan fiyatları da düşer o zaman alabilirler. Ya da asgari ücret yükselirse alacak yoksa nasıl alsın? Senede bir kez Kurban Bayramı var mübarek bir bayram bunun için de marketten kredi kartına almakta makbul olmaz, caiz değil, en güzeli üreticiden almak daha kaliteli almak” dedi.

“ZİNCİR MARKETLERİYLE BİZE BİR OYUN OYNANIYOR”

Pandemiden beri işlerin daha da kötüye gittiğini belirten satıcı Kadri Yüce, “Son 2 yıldır pandemi insanların üzerine kabus gibi çöktü. Vatandaşta para kalmadı, alacak güçleri yok. Zincir marketleriyle bize bir oyun oynanıyor. Yani kurbanlık adı altında önceden kesilmiş et satılıyor, kurban değil. Kurban bildiğimiz gibi kurban günlerinde kesilmesi gerekiyor. Şimdi önceden kesim yapan marketler hile yapıyorlar. Yani 2-3 gün önce kesilen küçük kuzuları et fiyatına aldığı firmalardan tedarik ediyor. 3 gün önceden parçalayıp paketleniyor,  vatandaşın görmediği bir hayvan nasıl kurban oluyor? Kesinlikle bu olay dinimize göre uygun değil” ifadelerini kullandı. Yüce, kredi kartları hakkında da “Kredi kartlarıyla şimdiye kadar satış yapmadık, yani biz daha ayak uyduramadık. Ama dijitalleşme olarak kredi kartlarından çekim yapıyoruz. Fakat marketlerde 7-8 taksite bölerken, bizde öyle bir imkan yok. Biz tek çekim yapabiliyoruz. Bunu da bu pazarda yapabilen satıcı sayısı bir elin parmağını geçmez. Yani adamlar Konya’dan Karaman’dan Muş’tan geliyor. Adam kredi kartını nerden bulsun” şeklinde konuştu.

 

 


Etiket: kurbanbayramı, kurbanlık


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA