Gürsoy: “İnternet ve teknolojiyi daha iyi bilen bir nesil yetişiyor”

Tarih: 26 Temmuz 2021 Pazartesi 16:54

Gürsoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alper Gürsoy iş hayatı, yatırım ve girişimcilik gibi konularda gençlere önerilerde bulunarak, “Şartlar değişebilir, ama işin temeli değişmemeli. Ben yeni yetişen gençlikten çok umutluyum; daha dünyaya dönük insanlar yetişiyor. İnternet ve teknolojiyi daha iyi bilen bir nesil yetişiyor. Bundan dolayı da yeni nesil umut veriyor” dedi.

Haber- Sevcan Akgül

Mersin’de birçok önemli STK’da önemli görevler alan Gürsoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alper Gürsoy iş hayatındaki tecrübeleri hakkında gazetecilere konuştu. Gürsoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alper Gürsoy,  Mersin Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği’nde 4 yıl başkanlık, Renault Yetkili Satıcıları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Genç İş Adam­ları Konfederasyonu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Mersin Girişimci İşadamları Derneği’nde Başkanlık ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Vekilliği görevlerinde yer aldı. İş hayatına 1997 yılında aile şirketi ile atılan Gürsoy,  “Aslında gözümü açtığım günden bu yana çalıştığım günler için şirketten yevmiye alan bir personeldim. Bundan dolayı da çocuk yaş­tan itibaren iş hayatının içerisinde olduğumu söyleyebilirim” dedi.

 

“HAYATIN SWOT ANALİZİYDİ ASLINDA BABAMIN BANA ÖĞRETTİĞİ”

İş hayatında rahmetli babası Sadık Gürsoy’dan çok büyük tecrübeler edindiğini ifade eden Gürsoy, “

Sadece benim değil, benim çocuklarım da o sözlerden ve tecrübelerden faydalanıyor. Babamın ektiği tohumlarla, şu anda biz büyüyoruz, yeşeriyoruz, çiçek açıyoruz. Dolayısıyla babama rahmet diliyorum. Yattığı yer cennet olsun, üzerimizde büyük emekleri var.  Benim babamdan öğrendiğim ve herkese tavsiye edebileceğim çok basit bir muhasebe mantığı var. Babam hep şunu söylerdi; ‘Sonun­da avucunda ne var?’ Sadece bunu iş olarak değerlendirmemek gerekiyor; attığımız tüm adımlar için geçerli bu söz. Verdiğin kararın sonunda avucunun içerisinde ne kalıyor. Bunu da çok basit bir şekilde yapardı. Bir T çizerdi her zaman; T’nin bir tarafında faydalar, diğer tarafında zararlar. Altına çizgi attığında fayda mı fazla, zarar mı fazla? Bunu görmeni, bunun analizini yapmanı ve bunu kağıda dökerek artıları ve eksileri görmeni sağlardı. Şimdilerde buna swot analizi diyorlar. Hayatın swot analiziydi aslında babamın bana öğrettiği” ifadelerine yer veri.

 

“GENÇLER KENDİLERİNE ÖLÇÜLEBİLİR HEDEF KOYSUNLAR”

 Gürsoy, gençlere de iş hayatı, yatırım ve girişimcilik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gençlere öncelikli olarak ölçülebilir bir hedef koymalarını gerektiğini vurgulayan Gürsoy, “Koydukları hedefe gidene kadar vazgeçmesinler. Ama bu koydukları hedef ne çabuk ulaşılabilir, ne de çok yukarılarda bir he­def olmamalı. Bence ana yöntem bu. Aylık, 3 aylık ve yıllık hedefler gibi. Ben iş hayatını şuna benzetiyorum, ‘Eğer kilo vermeyi hedef­liyorsanız rejimi bozmayacaksınız. Önce kilo vereceksiniz, sonra istediğinizi yiyeceksiniz.’ Bu iş böyledir.  Ticarette de; doğru ticaret, dürüst ticaret gerçekten toplumsal kaidelere uygun ticaret belki çok kazandırmayabilir. Fakat uzun süre kazandırır. Dolayısıyla bu şirketinizin imajını güçlendirir. Güvenir­liğini güçlendirir ve bu da yeni yatırımlar yapmanızın önünü açar. Dolayısıyla önemli olan çabuk para kazanmak değil, önemli olan uzun süre karlılığı yakalamak. Yeni başlayan arkadaşlarımız kademe kademe ilerlemeliler. Birden bütün merdivenleri çıkmak olmuyor. O zaman yanlış yapıyorsunuz. İster ayakkabı boyacısı olsun, ister holding yöneticisi olsun yeni başlayan arkadaşlar yaptıkları işlerde kademe kademe hareket etsinler” şekline konuştu.

 

“YENİ YETİŞEN GENÇLİKTEN ÇOK UMUTLUYUM”

Yapılan her işin farklı olması gerektiğini, müşterilere bu şekilde ulaşabileceğini belirten Gürsoy, “Bir de babam rahmetlinin bir sözü vardı; ‘Eğer bir ayakkabı bo­yacısıysan ayakkabı kutun yanındakinden farklı olmalı. Yani ne iş yapıyorsan yap farklı yap…’ Titiz yap, farklı yap, doğru yap; müşteri seni fark etsin” dedi. Dünyada şartların sürekli değiştiğini, özellikle pandemi ile daha fazla değişim olduğunu da vurgulayan Gürsoy, “Ama işi doğru hedefleyen, hedefine istikrarla koşan kişilerde değişen bir şey olmadı bence. Şartlar değişebilir, ama işin temeli değişmemeli. Ben yeni yetişen gençlikten çok umutluyum; daha dünyaya dönük insanlar yetişiyor. İnternet ve teknolojiyi daha iyi bilen bir nesil yetişiyor. Bizim zamanımızda ilk e-mail çıktığında biz şaşırmış, bunun nasıl gerçekleşeceğini düşünmüştük. Bir posta­nın teknoloji yolu ile nasıl başka bir kişiye ulaşabileceğini merak ediyorduk. Şu anda e-mail hayatımızın değişmez bir parçası haline geldi. Kimse bunun nasıl gerçekleştiğini düşünmüyor bile. Hayat değişirken, bizim kuşak bu değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Ama yeni yetişen nesil için bunlar çok normal olaylar. Bundan dolayı da yeni nesil umut veriyor” ifadelerine yer verdi.

 

“OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SATIŞ, SERVİS, İKİNCİ EL, SİGORTA VE KİRALAMA DEVAM EDİYORUZ”

Gürsoy şirketlerinin gelecek hedeflerinden de bahsederek, “Otomotiv sektöründeki yolculuğumuz, marka ve şirketimizi temsil ede­cek fiziki ve idari alt yapıyı tamamlayarak; satış, servis, ikinci el, sigorta ve kiralama olarak devam ediyor. Grup şirketimiz 47 yıllık ticaret hayatı ve 30 yılı aşkın otomobil sektörü tecrübesi ile Mersin Mezitli merkez Plaza ile Mezitli Dacia plaza, Anamur ve Toroslar ilçeleri olmak üzere 4 farklı noktada müşterileri ile buluşuyor” şeklinde konuştu. Satış olarak Renault ve Dacia markalarının yetkili bayis,  Mezitli, Toroslar ve Anamur plazalarımızda 0 kilometre araçların, her biri alanında donanımlı ve çözüm odaklı çalışan ekip arkadaşları ile satışını ve müşterilerinihtiyaçları doğrultusunda kredi konusunda çözüm ortaklığı yaptıklarını ifade eden Gürsoy, 2. El araçlar için de müşterilerin Renault 2. El plazalarında karşılandığını ve deneyimli takım arkadaşları sayesinde alım, satım, ekspertiz, kredi ve sigorta konusunda tüm beklentileri karşıladıklarını belirtti.  

 

“YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLE­RİMİZLE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORUZ”

Servis hizmeti de verdiklerini söyleyen Gürsoy, “Renault ve Dacia markalarının yetkili servisi olarak Mezitli, Toroslar plazalarımızda uzun yıllar sektör tecrübesi olan usta ellerden mekanik, bakım, estetik, kaporta, aksesuar, yedek parça hizmetlerini müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak sunuyoruz. Tüm plazalarımızda müşterilerimizin istek ve ihtiyaçları­na yönelik 0 ve 2. El filo kiralama hizmetlerinde de yenilikçi çözümle­rimizle müşteri memnuniyetini göz önünde bulunduruyoruz. Şirketimiz ayrıca İstanbul’da da filo kiralama ile de müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Gürsoy Grup bünyesinde Gürsoy Mersin Sigorta olarak uzman ve deneyimli çalışma arkadaşlarımız ile tüm plazalarımızda kasko, trafik, dask, sağlık, konut, işyeri ve seyahat sigortalarınız için detaylı çalışmaları yaparak müşterilerimize sunuyoruz.  Mavi Beyaz Butik Otel Erdemli Ayaş Bölgesinde altın kum plaj üzerinde mavi ile yeşilin buluştuğu 40 odalı, dünya mutfağı resto­ranı ve beach barıyla lezzetleri en üst noktaya taşıyan, huzurun güvenin doğru adresinde güler yüzlü ekibimizle misafirlerimize unutulmaz tatil deneyimleri yaşatıyoruz.  Renault ve Dacia markalarının yetkili bayisi olarak gerçekleştirilen tüm yenilikleri ilk günden itibaren Türkiye ile eş zamanlı olarak müşterileri­mize sunuyor, kaliteli ve güvenilir hizmeti sürekli hale getiriyoruz. Böl­genin en güvenilir hizmet veren işletmesi olarak bizler; müşterilerimizin memnuniyetini esas alarak kaliteden asla ödün vermeden her zaman daha iyi ve daha başarılı olanı yapma amacıyla her geçen gün daha sağlam adımlarla geleceğe yürüyoruz. Buradan aldığımız güçle bun­dan sonra da başarımızı taçlandırmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA