Türk kahvesinin hatırı 100 yıllık

Tarih: 17 Aralık 2021 Cuma 15:55

40 yıllık hatırı olduğu söylenen kahvesinin hatırı 100 yıla yükselmiş durumda. Koyu sohbetlerin vazgeçilmezi olan kahvenin fiyatı günden güne rekor tazeleyerek yükselmekte. Sene başında kilosu 30-40 liradan satılan kahve şu anda 150-200 lira arasında değişmekte olup, alıcısını artık iki defa düşündürmekte. Üzülerek fiyatındaki artışın engellenemediğini ve her gün yeni fiyat biçildiğini belirten kahve satıcısı İbrahim Kaya, “Şu anda baktığımızda Türkiye tarihinin en pahalı Türk kahvesini satmaktayız. Türk kahvesini 150 liradan satmaktayız, yarın 160-170 liradan satılabilir. Önümüzdeki hafta kahvenin fiyatının 200 liraya kadar çıkabileceği söyleniyor. Çünkü şu anda satmakta olduğumuz kahveyi alış fiyatına satmaktayız” dedi.

Haber- Burak Karataş

Art arda gelen zamlarla birlikte rekor üstüne rekor tazeleyerek yükselen kahvenin fiyatı hem eli hem de cebi yakmaya devam ediyor. Sene başında kilosu 30-40 liradan satılan kahve şu anda 150-200 lira arasında değişmekte olup, alıcısını artık iki defa düşündürmekte. Türk kahvesine gelen zammın ardından 72 gram olan en küçük kahve paketi 10 TL, 107 gramı 15 TL, 250 gramı 35 TL ve yarım kilosu 70 TL'den satılıyor. Artışın sebebini salgın, kötü hava şartlarıyla birlikte dünya genelinde yaşanan tedarik sıkıntısı ve artan döviz kurları olarak gösteriliyor. Kahvedeki fiyat artışını toptancıların dolara endekslediğini kaydeden kahve satısı İbrahim Kaya, “Genelde toptancılar bize getirdiği Türk kahvesini dolara endeksliyorlar ve kahve fiyatlarının dolardan dolayı yüksek olduğunu söylüyorlar ama dolar düşse de kahve fiyatları düşmüyor ama dolar yükseldiği zaman da her fırsatta önümüze seriyorlar fiyat artışını ve bizden de günden güne artışla gelmekte bize. Bu gidişle kahvenin fiyatı 200 lirayı bulur ve hal böyle olunca da piyasa da kahve bulmakta zorlanacağız hatta bulamayabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

“DOLAR YÜKSELDİKÇE KAHVENİN FİYATI YÜKSELECEK”
Şu anda satılmakta olan Türk kahvesinin son 20 yılın en yüksek artış fiyatı ile satılmakta olduğunu kaydeden Kaya, “Şu anda Türk kahvesini 150 liradan satmaktayız. Yani yarın 160-170 liradan satılabilir. Önümüzdeki hafta kahvenin fiyatının 200 liraya kadar çıkabileceği söyleniyor. Çünkü şu anda satmakta olduğumuz kahveyi alış fiyatına satmaktayız. Türk kahvesinden şu anda para kazanmadığımız gibi alış fiyatına satmaktayız. Türk kahvesi yurt dışından Türk Lirası ile alınmadığı için ve döviz de bu kadar yükselmişken bize çok pahalıya gelmekte ve satmakta olduğumuz fiyat bile pahalıyken, kar edip, fayda sağlamaya çalışırsak bu sefer hiç satılmayacak ve kimse almayacaktır. Yani dolar yükseldikçe Türk kahvesi de pahalılaşacak” diye konuştu.

 

“KAHVE ALAMAYA GELEN İKİ DEFA DÜŞÜNÜYOR”

Kahve fiyatının yükselme hızına bakıldığında şimdiki fiyatının uygun olduğunu söyleyen Kaya, “Eskiden insanlar gelip 10 liraya kahve alırdı ve idare ederlerdi kendilerini ama şu anda aldıkları aynı miktar 30-40 liraya tekamül etmekte. Ekonomi ve piyasaya baktığımızda gerçekten bu fiyatların daha da pahalı olacağını ve şu andaki fiyatların uygun olduğunu söyleyebilirim. Keşke pahalanan tek şey Türk kahvesi olsa ama Türk kahvesinin piyasada bulunamama riski ile karşı karşıyayız. Artık daha önce de dediğimiz gibi kahvenin 40 değil 100 yıl hatırı var. Misafirliğe giden kişi artık kahvesini yanında götürmese ayıp etmiş olacak gibi durumda. Hele ki dar gelirli birisi 5 liralık kahve alıyorken o miktar artık 20-30 liraya denk geleceği için iki defa düşünmekte. Yılbaşından sonra kahve kilosunun 200 lirayı bulabileceğini söyleyebiliriz. Kışların ve dövizin de etkisiyle son 20 yılın en yüksek artışını yaşamakta kahve fiyatları” ifadelerine yer verdi.

 

“İKLİM KOŞULLARI KÖTÜ DEVAM EDERSE FİYATLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDER”

Brezilya’daki don ve kötü hava şartlarının devam etmesiyle birlikte fiyat artışının devam edebileceğini ekleyen Kaya, “İklim krizinin de etkisiyle, pandemi şartlarında üretimin azalıp, zorlaşmasıyla kahve fiyatları yükselişe geçmişti ama dövizin etsisiyle daha da artmakta. Bir de yurt dışında hava şartları da çok önemli ve hava şartlarının Brezilya’da kötü şekilde devam etmesi devam ederse kahve de çok daha pahalıya satılacak. Kahve denildiği zaman akıllara gelmekte olan Brezilya’daki hava şartlarının bu şekilde kötü devam etmesi dahilinde kahvedeki fiyat krizi devam edecektir. Üzgünüm ama kahve için daha da üzücü günler kapıda. Geçen sene bir ton kahvenin fiyatı 30 bin lira iken bu yıl 60 bin lirayı geçmekte ve şu anki izlenimlere baktığımızda kahvedeki fiyat artışının önüne geçilememekte. Daha önce 100 gramlık paketlerde satılan kahve 5 lirayken şu anda 10-15 lirayı bulabiliyor” şeklinde konuştu.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA