İkinci el piyasası durma noktasına geldi

Tarih: 23 Aralık 2021 Perşembe 15:57

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından açıkladığı yeni önlemlerle birlikte dolarda ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Dolardaki düşüşün ardından vatandaşın en çok merak ettiği şey ise bu düşüşün ürünlere etki edip etmeyeceğiydi. Dolarla birlikte piyasada birçok ürün ve hizmete ciddi zamlar gelirken, düşüşün ardından vatandaşlar gelecek olan indirimleri bekliyor. En çok indirim beklenen ürünlerin başında ise otomobiller geliyor. Sıfır ve ikinci el araçlara yansıması beklenen fiyat düşüşlerinin ne zaman uygulanacağı ise bir diğer merak konusu.

Dövizdeki artış ile birlikte en çok zamlanan ürünlerin başında hiç şüphesiz ikinci el araçlar geliyor. Bu zamlar ise ikinci el piyasasında durgunluğa neden oluyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından düşen döviz ise ilk olarak sıfır otomobil fiyatlarında yüzde 10 indirim olarak yansıdı. Döviz kuruna endeksli otomobil fiyatları, 1 ayda yüzde 50'den fazla artmış, bazı modellerde fiyat artışı yüzde 100'ü bulmuştu. Türkiye'de 300 bin TL'nin altında tek bir otomobil modeli kalmıştı. Yapılan indirimlerle birlikte, yüzde 50 ÖTV dilimine giren ve 300 bin TL’nin altında olan model sayısı artıyor.Sıfır otomobilde yaşanan bu yüzde 10’luk indirimden sonra da ikinci el otomobil fiyatlarında da indirim beklenirken, bu indirimin de ikinci el piyasasını hareketlendireceği düşünülüyor. Konuyla ilgili galericiler yıl sonlarının genel olarak durgun olduğunu belirtirken, son aylarda dövizde ani iniş ve çıkışların her türlü piyasayı sıkıntıya soktuğunu dile getiriyor. Galericiler, şu an için durağan devam eden ikinci el piyasasının indirimlerle birlikte artacağını söylerken, ikinci el piyasasına yansıyacak indirimin tahmini yüzde 20’lerde olacağını da öne sürdü.

 

Piyasada yaşanan bu düşüşlerin veya ikinci el otomobillere uygulanacak indirimin piyasaya hemen yansımayacağı yönünde de düşüncüler de mevcut. Döviz kurunun belli bir TL bazına sabitlenmesi halinde ikinci el fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini öne süren vatandaşlar ise, bu hareketliliğin en erken 2022 yılının 6. Ayından sonra piyasaya yansıyacağını dile getirdiler. Bazı vatandaşlar ise galericilerle aynı fikirde değil. Dolar kurunun yüksek olduğu dönemde otomobil alan kişilerin, gelmesi düşünülen indirimde zarar etmemek adına satışını yapmayacağını düşünüyor.

 

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA