Pandemiden her sektör gibi estetik sektörü gibi etkilendi

Tarih: 4 Ocak 2022 Salı 16:13

Pandeminin estetik ve kozmetik sektörü üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini Mürvet Beydağı Estetik Kurucusu Mürvet Beydağı anlattı. Covid-19 salgınından en az etkilenen sektörlerden birinin estetik ve kozmetik olduğunu belirten Mürvet Beydağı, pandemi ve normalleşme sürecinin estetik ve kozmetik sektörüne etkilerini gazetecilere anlattı.

Haber: Gizem Konucu

Covid-19 salgınından en az etkilenen sektörlerden birinin estetik ve kozmetik olduğunu belirten Mürvet Beydağı, normalleşmenin başladığı 2021 yılı Haziran ayından sonra Mersin'de estetik ve kozmetik sektöründeki hareketlenmeyi anlatarak, “Pek çok sektör gibi Estetik ve Kozmetik sektörü de tabii ki pandemiden olumsuz etkilendi. Ancak bu etkilenme diğer pek çok sektöre göre kanımca biraz daha düşük seviyede oldu. Pandemi sürecinde hayatımıza giren en önemli kavramlardan biri de görüntülü konuşmalar, online etkinlikler oldu. İnsanlar bu süreçte görünümlerine daha çok ilgi gösterdi. Güzelleşmek ve mutlu olmak için cilt gençleştirme işlemlerine yoğun talep gösterdiler. Yaşadığım tecrübelere göre diyebilirim ki kadınların bu sektöre olan ilgileri krizlerden kolay kolay etkilenmiyor. Biz bir estetik kliniği işlettiğimiz için aslında kapanma dönemlerinden doğrudan etkilenmedik. Sağlık kuruluşu olarak ruhsatlandırıldığımızdan sokağa çıkma yasağı olduğu dönemlerde dahi çalışma iznimiz vardı. Bununla beraber sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde danışanlarımızın sayısı çok azaldığı için işlem hacmimiz yasaklardan etkilenmiş oldu” ifadelerini kullandı.

“SINIRLARIN KAPATILMIŞ VEYA UÇUŞLARIN KISITLANMIŞ OLMASI HER SEKTÖRÜ KÖTÜ ETKİLEDİ”

Pandemi döneminde işlerin azalmasının sebeplerinden bir tanesinin de sınırların kapatılmış veya uçuşların kısıtlanmış olmasına bağlayan Beydağı, “Kliniğimize yurtdışından gelenlerin sayısında önemli oranda azalma oluştu. Yurtdışı danışanlarımız aslında iki ayrı grup gibi düşünülebilir. Birinci grupta yurtdışında yerleşik Türk vatandaşları yer alıyor. Bu grup, Haziran 2021’den itibaren Mersin’e yoğun şekilde geliyor ve estetik sektörüne de bir hareketlilik getirdi. İkinci grupta Mersin’e turist olarak gelen yabancı uyruklu kişileri düşündüğümüzde, bunlarda henüz bir hareketlilik olmadığını söyleyebilirim. Estetik sektöründe işlerin azalmasının bir nedeni de özellikle yaşlı vatandaşlarımızın gerek kısıtlamalar gerekse Covid korkusu nedeniyle evlerin - den çıkmamalarıydı. Haziran ayından itibaren bu grupta da bir hareketlilik olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

“KADINLARIN TERCİHİNDE BİR DEĞİŞİKLİK YAŞANMADI”
Pandemi öncesi ve sonrasında kadınların tercihlerindeki değişiklikleri değerlendiren Beydağı, “Pandemi öncesi ve sonrasını karşılaştırdığımızda kadınların tercihlerinde önemli bir farklılık görmediğimizi düşünüyorum. Pandeminin ve kısıtlamaların yoğun olduğu dönemlerde Cilt Bakımı gibi yakın temas gerektiren ve maske kullanımının mümkün olmadığı bazı işlemler bir süreliğine yasaklanmıştı. Dolayısıyla bu tarz işlemler bir dönem yapılamadı ve şu anda haziran öncesine göre çok daha yoğun yapılıyor. Ancak pandemi öncesiyle kıyaslarsak herhangi bir artış olduğunu söyleyemeyiz. Normal seyrine döndüğünü söylersek belki daha doğru bir ifade olur. Özellikle Botoks, Dolgu, cildi gençleştirecek bir takım işlemler gibi hekim uygulamalarına olan ilgi pandeminin hiçbir aşamasında azalmadı. Dolayısıyla bu işlemler estetisyen tarafından yapılan uygulamalara göre pandemiden daha az etkilendi” diye ekledi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA