Akdeniz’de muhtarların da yüzü gülüyor

Tarih: 7 Ocak 2022 Cuma 13:10

Geçtiğimiz yıl Mersin’de ilk olarak Akdeniz Belediyesi’nin başlattığı ve muhtarlara 400 TL ödenen fatura desteği bu yıl 500 TL olarak belirlendi. Akdeniz Belediye Meclisi’nin ocak ayı ikinci birleşiminde oybirliği ile aldığı bir kararla; ilçe sınırları içinde hizmet veren 65 mahalle muhtarlığının elektrik, su, telefon, internet ve doğalgaz gibi faturalarının 500 TL’lik kısmı belediye tarafından karşılanacak.

Haber: Behzat Özgür Beyazlar

Akdeniz Belediye Meclisi ocak ayı ikinci birleşimi, Muhammet Mustafa Gültak Başkanlığı’nda belediye konferans salonunda gerçekleşti. Yoklama, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Meclis toplantısında, ilk olarak bir önceki birleşim tutanak özeti kabul edildi. Belediye Meclisi yıllık tatilinin 2022 yılının hangi ayında yapılacağı, Meclis toplantılarının da bir sonraki ayın hangi gününde yapılacağıyla ilgili konu oybirliğiyle kabul edilirken, Meclis Denetim Komisyonu toplantılarında görevlendirilenlere ödenecek günlük ile görevlendirilecek kişi ve gün sayısının tespit edilmesiyle ilgili konu da üyelerin oybirliğiyle Meclis’ten geçti.

“EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET”

Meclis toplantısında; 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu’nun 49’uncu Maddesi’ne göre Akdeniz Belediyesi’nde görevli tam zamanlı sözleşmeli personel ücretlerinin tespitine ilişkin olarak komisyonlardan gelen gündem maddesi de görüşülerek, Meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi. Kabul edilen düzenleme ile belediyede kadrolu ve sözleşmeli personel arasındaki ücret farkının, ‘eşit işe eşit ücret’ temelinde ve yasal olanaklar ölçüsünde minimum düzeye indirildiği belirtildi.

MUHTARLIK BİNALARININ FATURA GİDERLERİNİN BİR BÖLÜMÜ KARŞILANACAK

Akdeniz Belediye Meclis toplantısında, ilçe sınırlarına dâhil olan 65 mahallenin muhtarlık binalarında kullanılan elektrik, su, internet, telefon ve benzeri gider faturalarının, toplamda 500,00 (beş yüz) Türk Lirası’na kadar olan kısmının Akdeniz Belediye bütçesinden ayni olarak ödenmesi ile ilgili önerge de görüşüldü. Önerge, yine Meclis üyelerinin oybirliği kararı ile kabul edildi.

GÜLTAK; “MUHTARLIKLARIMIZA AYLIK 500 TL YARDIM YAPACAĞIZ”

Muhtarlık binalarına sağlanacak destek hakkında bir açıklama yapan Başkan Gültak; “Biz muhtarlarımıza aylık fatura karşılığı 500 TL veriyoruz. Yıllık değil. İnternet, telefon, elektrik, doğalgaz olarak ayni bir yardım yapıyoruz. Ayrıca şunu da söylemiş olayım, muhtarların şahsına ait faturalar değil bunlar. Bir dükkan faturası, ev faturası da değil. Muhtarlık adına ait olan faturaları ödüyoruz. Çünkü bunlar da başımıza geliyor. Faturaları getiriyorlar, bakıyoruz muhtarlık yazmıyor. Başka bir ikamet yazıyor onu ödeyemeyiz. Muhtarlık binasının bulunduğu ikametgahın elektrik, su, telefon gibi faturalarını ibraz ettikleri takdirde aylık maksimum 500 TL olarak yardım edeceğiz. Bazı muhtarlarımız, bazı hizmetlerin hayırseverlere ve başka yerlere yaptırıyor olabiliyor. Otomatik ödeniyor. Dolayısıyla 300 liralık, 400 liralık bir harcaması aylık. Fatura karşılığı olarak verdiğimiz için dolayısıyla 500 TL’ye kadar ödüyoruz. Bu da meclis tutanaklarına geçsin. Aylık ibaresini tekrar söylemek istiyorum. Muhtarların kendi binasına ait faturalarını ibraz etmeleri şartıyla maksimum yardım yapılacak” diye konuştu.  Akdeniz Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısı, 7 Şubat 2022 Pazartesi günü, saat 10:00’da belediye konferans salonunda yapılacak.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA