Mersin’e 1 yılda 300 milyon TL geldi

Tarih: 29 Temmuz 2020 Çarşamba 18:51

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Akdeniz’e özel bir önem verdiğini ifade eden Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Ankara’dan; Mersin ve Akdeniz’e sadece 1 yıl içinde yaklaşık 300 milyon TL tutarında projeler sağlandığını dile getirdi.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, 15 aylık hizmet dönemini değerlendi

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Nobel Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında 15 aylık çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Gazetecilere hayata geçirdiği projeleri sunum halinde anlatan Başkan Gültak, verdiği sözleri anımsatarak, “‘Gönül Belediyeciliği’ ışığında, Akdeniz’de farkındalık yaratacak yönetim anlayışını hayata katacağımızın sözünü vermiştik. İlçemize kazandıracağımız farklı hizmetlerle, proje ve yatırımlarla; gönül belediyeciliğinin farkını ispatlayacağız demiştik. Aradan geçen 15 ayda, bu sözümüzün gereğini yerine getirmek için yoğun mücadele verdik. Önce insan şiarıyla; adil, eşit ve kaliteli hizmet vererek, Akdeniz’de değişim, dönüşüm, yenilenme ve kalkınma hamlesi başlattık. Akdeniz’in kaybedilen 20-25 yılını geri kazanmak için her alanda hizmet atağına giriştik. Kapalı kapılar ardında değil, her daim halkımızın arasında olduk. Hafta içi; Salı ve Cuma günleri mahallelerimizi; hafta sonları da kent merkezinde bulunan esnaflarımızı ziyaret ediyoruz. Bu sayede sorunları yerinde tespit ediyor; vatandaşlarımızın taleplerini, şikâyet ve önerilerini mahallinde dinleyip çözüyoruz” dedi.

 

AKDENİZ’DE ARTIK MUHABBET VAR

Meclis toplantılarını Çilek, Karaduvar ve Adanalıoğlu mahallelerinde yaptığını anımsatan Başkan Gültak, “Elbette eksiğimiz, dokunamadığımız insanımız mutlaka olmuştur. Fakat vatandaşlarımızdan ricamız, biraz daha sabır göstermeleridir. Zira önümüzdeki 3 buçuk yıl boyunca, hiçbir ayırım yapmadan 65 mahallemizin tamamına ihtiyacını duyduğu hizmetleri sırasıyla sunacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın… 20 yıl geriden gelen Akdeniz’i hak ettiği yere taşımak; insanlarımızın kent yaşamının nimet ve konforundan faydalanmasını sağlamak amacıyla; yeniliğin, değişim ve dönüşümün önündeki engelleri ortadan kaldıracağız demiştik. Bunu sağlamak için gerçekten yoğun bir mücadele veriyoruz. Bugün; dili, inancı, etnik kökeni ne olursa olsun, hiçbir ayırım yapmadan Akdeniz ilçemizde yaşayan tüm gönüllere, bam tellerine dokunuyoruz. Birlikte sevinip, birlikte kederleniyoruz. Yakın geçmişte çatışmalarla, biber gazları ve TOMA’larla gündeme gelen Akdeniz’de artık huzur, barış, kardeşlik, sevgi ve muhabbet var. Çaresizlik bulutları dağıldı. İnsanlarımızın yüzü tebessüm ediyor ve geleceğe artık umutla bakabiliyorlar. Polemiklerle değil, projelerle gündeme gelmek için istedik. Gönül belediyeciliği ilkesi ve hedefiyle; halkımızla aramızdaki köprüleri sağlamlaştırdık. Bu sayede insanlarımızın gönlünde güzel bir yere yerleştik.

Dersimize çok çalışarak 1 buçuk yılı kapsayan sınavdan yüksek not almak için mücadele verdik. Böylece Akdeniz kazandı, Mersin kazandı. Akdeniz’i: insanlarımızın göç edip kaçtığı değil; hayata kattığımız proje ve hizmetler sayesinde, yaşamak için tercih ettiği, daha planlı, düzenli, temiz ve sağlıklı bir kente dönüştürme mücadelemize omuz veren mesai arkadaşlarıma ve yolumuza gönül veren herkese teşekkür ederim” dedi.

 

MERSİN MİLLET BAHÇESİ’NİN İNŞASI HIZLA DEVAM EDİYOR

Akdeniz’de devam eden projelerle de ilgili bilgi veren Başkan Gültak, şu bilgileri verdi: “Yoğun Ankara temaslarımız; Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ve Murat Kurum ile Lütfi Elvan Bakanlarımızın desteği sonucu ihalesi yenilenen; 140 dönüm araziye kurulacak “Mersin Millet Bahçesi”ndeki inşa çalışmaları hızla sürüyor.

Mersinlileri yeşille ve maviyle buluşturacak olan Millet Bahçemiz; sosyal ve kültürel donatı alanları, millet kıraathanesi, yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanlarıyla, doğa ile iç içe bir cazibe merkezi olacak.  Mersin Millet Bahçesi’ni; 29 Ekim’de; Cumhuriyet Bayramımızın 97’inci yıldönümünde Mersinlilerin hizmetine açmayı planlıyoruz. İzninizle; kentimiz, ilçemiz ve vatandaşlarımız için çok önemli ve değerli bulduğum bu özel projenin hayata geçmesine vesile olmaktan gurur ve mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.

 

MÜFTÜ DERESİ ISLAHI VE PEYZAJ ÇALIŞMASI

Mersin Millet Bahçesi Projesi kapsamında ayrıca, bölgeden geçen Müftü (Efrenk) Deresi’nde de ıslah ve peyzaj çalışmaları gerçekleşecek. Görüştüğümüz DSİ Bölge Müdürlüğü’nce ıslah ve peyzaj projeleri hazırlanıp ihalesi yapıldı. İlk etapta Çetinkaya AVM’ye kadar olan bölüm ıslah edilecek dere yatağına meyil verilerek farklı bir mühendislik çalışması gerçekleşecek. O bölgede, insanlarımızın akan suyu kolayca görmelerini sağlayacak; yürüyüş yollarının da olduğu güzel bir ıslah çalışması yapılacak.

 

ÇAY MAHALLESİ’NDE YENİ VE MODERN BİR YAŞAM ALANI YÜKSELİYOR

TOKİ tarafından Çay Mahallemizde başlayan ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’ de Pandemiye rağmen aralıksız sürüyor. Ataş yerleşkesi içinde, ilk etapta 20 blok halinde 416 konut; ikinci etapla birlikte toplam 684 daire yapılacak.

Kentsel yenileme ve dönüşüm projesinde, 13 dönümlük alanda park ve bahçeler, yeşil alanlar yer alacak. Binalar arasında kendi peyzajları yer alacak. Parklar, oyun alanları ve spor sahaları, spor aletleri olacak. Binaların esintiyi alabilmesi için de güney kuzey cepheli olacak.

Bloklarda; 36 adet dükkân, cami, okul, 4 adet kapıcı dairesi de yer alacak. Burada ayrıca, içinde 8 adet dükkânın olacağı bir ticaret merkezi inşa edilecek. İhtiyaç halinde konut sayısı 800’e kadar çıkacak ve bu konutlardan Çay Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız öncelikli olarak faydalanacak.

 

BAHÇE ve BARIŞ MAHALLELERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Bahçe ve Barış mahallelerimizde başlatılacak kentsel dönüşüm projesi için vatandaşlarımızın borçlanma oranını düşürmeye yönelik olarak, konutlar 60 metrekare olacak şekilde fizibilite çalışmalarımız devam etmektedir. Projeden bu kez çok umutlu olduğumuzu ifade etmek isterim.

Yoğun Ankara temaslarımız neticesinde, Turgut Reis Mahallemiz 25 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de riskli alan edildi. Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca saha çalışmalarına başlandı.

 

AKDENİZ’DE YENİ BİR İŞ MERKEZİ DOĞUYOR

Eski belediye hizmet binamızın TEDAŞ’a ait olan hisseleri, trampa usulüyle belediyemize kazandırılacak. Daha sonra bu binanın yerine 21 katlı; altında otoparkı ve dükkânlar bulunan bir iş merkezi yapacağız.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan ile birlikte Karaduvar ile ilgili peş peşe müjdeler verdiler.

Karaduvar Limanı’nda mendirekler ile kapasite arttırılacak, iç derinlik sağlanarak Çamlıbel’de konuşlanan profesyonel gemilerin Karaduvar’a gelmesi sağlanacak. Barınağa yapacağımız ilave rıhtım ve iskelelerle tekne kapasitesini yaklaşık 320’ye çıkaracağız.

 

ÇAMLIBEL DAHA DA GÜZELLEŞECEK, MARİNA PROJESİ HAYATA GEÇECEK

Geçtiğimiz haftalarda kentimizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan; Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nı, Mersin'e yakışır hale getireceklerini ve proje çalışmalarına başladıklarını söylediler.

Proje sayesinde burası; hem marina, hem su sporlarının ve ışıklı su gösterilerinin yapılabildiği, iskele ilavesi ile tam donanımlı, Mersin’e yakışır, ilgi çeken aktivite alanı olacak. Belediye olarak, projenin başlaması noktasında Bakanlığımızla koordinasyon ve iletişim içindeyiz.

 

KARADUVAR SAHİLİ CANLANDIRMA VE YENİLEME PROJESİ

Karaduvar sahili ve balıkçı barınağında, bakım ve yenileme çalışması başlattık. Sahilde tahkim çalışması yaptık, yeni bir istinat duvarı örerek, ayrıca sahilin kumunu çöp ve atıklardan arındırdık.

Yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmasıyla da adeta bir mesire alanına çevireceğimiz Karaduvar sahilimize gelen insanlarımız; gönül rahatlığıyla denize girip yüzebilecek, dileyen balığını avlarken; isteyen denizin kenarında pikniğini yapabilecek. Karaduvar Sahilinin 2. Etap (Doğu) kısmında da çimlendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına başladık.

 

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN OKUL BAHÇELERİNE YÜZME HAVUZLARI KURDUK

Göreve gelir gelmez yine bir ilke imza atarak, 4 mahallemizde bulunan okul bahçelerine portatif yüzme havuzları kurduk ve yaz tatilinde çocuklarımıza bayram sevinci yaşattık. 7 ila 13 yaş arası 5 bin çocuğumuza eğitmenler tarafından ücretsiz kurs vererek yüzme öğrenmelerini sağladık. Çamlıbel’de bulunan ve baştan sona restore ettiğimiz Atatürk Büstü’nün açılışını; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın” 101’inci yılında, vatandaşlarımızın da katılımıyla düzenlediğimiz kortej yürüyüşü ve törenin ardından coşkuyla gerçekleştirdik.

 

SEL MAĞDURU VATANDAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMADIK

Kentimizde etkili olan sağanak yağmurlardan olumsuz etkilenen; evleri, işyerleri ve eşyaları zarar gören vatandaşlarımızı; AFAD, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Akdeniz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri ile birlikte ziyaret ettik.

Aşırı yağışlardan zarar gören tarım arazileri ile seralarda, ayrıca derelerde incelemeler yaptık. Belediye olarak, imkânlarımız ölçüsünde afetzede insanlarımıza yardımcı olduk. Selden zarar gören tarım arazilerini de yerinde inceleyerek çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için çalıştık. AFAD İl Müdürlüğü ile birlikte çalışarak, hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirdik.

 

ADANALIOĞLU; CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE KORUMA ALTINA ALINDI

Endemik türlere ve nesli tükenmekte olan canlılara yuva olan Adanalıoğlu Bölgemizde; 2 buçuk milyon metrekarelik alan, Mayıs ayı içinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile koruma altına alındı. Kararname ile bölgenin 1 milyon metrekaresi ‘kesin hassas koruma alanı’, 1 buçuk milyon metrekaresi de ‘doğal koruma alanı’ ilan edildi.

Adanalıoğlu Belediyesi’nce geçmişte ‘çöp depolama alanı’ olarak kullanılması sonucu, yıllar içinde tonlarca çöp ve atık biriken bölgede temizlik çalışması başlatarak, iş makineleri ve kamyonlar yardımıyla, alanda önce tesviye ve düzeltme çalışması yaptık. Ardından da 8 dönümlük alana yayılan çöplerin üzerine kamyonlarla taşınan 5 bin ton toprağın serimi ve dolgusu yapılarak üzeri örtüldü.

Yumurtlamak için, 25 yıl aradan sonra doğdukları Kazanlı sahiline dönen deniz kaplumbağalarıyla yakından ilgilendik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığımızla da işbirliği yaparak, deniz kaplumbağalarının nesillerinin devamı için belediye olarak tanıtım broşürleri hazırladık.

Doğa ve çevre dostu bir belediyecilik anlayışı ile hareket ediyor, tüm canlıların yaşam alanlarını savunuyor ve koruyoruz. Kazanlı sahilimizde bulunan Caretta Caretta ve Yeşil Deniz Kaplumbağalarının yumurtlama alanlarına uyarıcı tabelalar diktik.

 

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIMIZI BİLSEM’E YÖNLENDİRİYORUZ

Mersin Üniversitesi ile işbirliğiyle başlattığımız; “Akdeniz’in Parlayan Yıldızları” projesi ile zeki ve üstün yetenekli çocuklarımızı keşfediyor ve onları üniversitemize ait Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) yönlendiriyoruz. Projenin ilk adımında, ilçemizde 121 okulda zeki ve üstün yetenekli 31 çocuğumuzu belirledi.  Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hakan Gündoğdu’nun önderliğinde; BİLSEM öğrencilerinin akademik eğitimleriyle beraber duygusal ve sosyal gelişimleri de takip edilecektir.

 

MECLİS TOPLANTILARIMIZI VATANDAŞLARIMIZLA BİRLİKTE YAPIYORUZ

Çilek, Karaduvar ve Adanalıoğlu mahalle evlerinde Meclis toplantılarımızı düzenledik. Toplantıların bitiminde söz alan vatandaşlarımız talep, şikâyet ve önerilerini dile getirdi. Pandemi’den kaynaklı bu uygulamamıza ara verdik. Hayat normale döndüğünde Meclisimizi mahallelere taşımaya devam edeceğiz.

 

ANKARA’DAN; MERSİN VE AKDENİZ’E 300 MİLYON TL

Mersin ve Akdeniz yararına yaptığımız yoğun Ankara temaslarımızın meyvelerini bir bir topluyoruz. Zira Sayın Cumhurbaşkanımız da ilçemize özel önem verdiğini her görüşmemizde ifade etmekte, bu anlamda hizmet ve projeler üretmemiz konusunda bizlere talimat vermektedir.

Nitekim sadece 1 yıl içinde Ankara’dan Mersin’e; Millet Bahçesi ve Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi başta olmak üzere; yaklaşık 300 milyon TL yapım maliyetli projeler sağlanmıştır. Tabi bu projelerin üzerinde yükseldiği arazilerin bedelinin, söz konusu maliyetin içinde olmadığını da belirtmek gerekir.

Bu anlamda; başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na; Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Muharrem Kasapoğlu’na, TBMM Plan-Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan’a; desteklerini esirgemeyen tüm Değerli Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize teşekkür ediyor; Mersin ve Akdeniz adına şükranlarımı sunuyorum.”

 


Etiket: mustafa, gültak, akdeniz, ak, parti, mersin


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA