Misirli, “Kadınlar muhteşem bir varlık”

Tarih: 17 Ocak 2021 Pazar 15:28

Korona virüs salgı ile beraber evlerde geçirdiğimiz sürenin uzun olması hayatımızı olumsuz olarak etkilese de bu zaman içerisinde farklı alışkanlıklar ve deneyimler da kazanmış olduk. Mersin’de genç girişimci Gizem Misirli’nin ahşap üzerinde yaptığı dokunuşlar adeta bir sanat eseri olarak ortaya çıkıyor. Kadın emeğine dikkat çeken Misirli, “Bir kadının elinin değip de güzelleşmeyecek hiçbir şey yok” dedi.

Haber- Harun Bor

Ahşaplardan oluşan bazı ürünler hemen hepimizin evlerinin bir köşesinde yer alır. Uzun zamandır bir köşeye attığımız sandalye, masa, saat ve bir kutu büyük bir emeğin ürünü olarak hem bir kazanç kapısı hem de bir sanat ürünü olarak yeniden ortaya çıkabiliyor. Gizem Misirli de hobi olarak başladığı bu işin hayatını nasıl etkilediğini ve kadınların başarılarına vurgu yaparak, “Bu işte ilk kazandığım para yirmi liraydı, bu parayı kazandıktan sonra her şey benim yeniden başladı. Yirmi lirayla dünyaları alabilecek gibiydim” diye konuştu.

 

“ÜNİVERSİTE MEZUNU KASİYER OLMAK İSTEMEDİM”

Misirli, mezun olduğu ön lisans lojistik alanında iş bulamadıktan sonra ahşap boyama hikayesinin nasıl başladığını şu şekilde anlattı: “Kendi sektörümde iş aradım ancak bu mesleği yapabilmek için dil puanı gerekiyor. Mesleğimi yapabilmem için deneyim istiyorlar. Bu deneyimi çalışmadan nasıl kazanabilirim? Bu açıdan fazlasıyla soğudum okuduğum bölümden. Lojistik bölümünün avantajlı bir meslek olarak tercih ettim ancak plansız bir tercihti.  Pandemi döneminden önce de iş arıyordum ancak iş bulma konusunda şanslı olduğumu söyleyemem. Üniversite mezunuyum ama bir mağazada çalışmak istemedim. Günümüzde ne yazık ki böyle üniversite mezunu olup bir markette veya mağazada kasiyer olabiliyorsunuz. Mağazacılık yapmak istemedim çünkü üniversiteye gitmeden önce bu deneyimim kazanmıştım. İş ararken de tamamen de kendi mezun olduğum alanda iş aramaya çalıştım. Pandemi ile beraber evlere kapanmakla beraber işsizlik daha da belirgin hale geldi. İşçi çıkarmakta zorlanan işverenler ortadayken benim yeni bir sahibi olabilmem olanaksızdı. Böyle olunca pandemi nedeniyle evde kalıp kitap okumak, film izlemek bir noktaya kadar yapabileceğiniz aktiviteler oluyor.”

 

“KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ HER ŞEY MÜKEMMELDİR”

Bir hobi olarak yaptığı ahşap boyamaların zamanla pozitif bir tepkiye dönüştüğüne ve kadın emeğinin büyük eseler ortaya koyabileceğinin altını çizen Misirli, “Ben ahşap boyama ve baskı işine tamamen hobi amaçlı başladım. Annem evde hobi olarak ahşap boyama yapardı ticari amaçlı yapmıyordu. Ben de bir ahşap parçasına nasıl şekil verip, renklendirip, desen yapıyor bunu ciddi bir şekilde izlemeye başladım. Evde bir şey yapmadan oturmak bir yere kadar dedim. Ben de ahşapları internetten araştırmaya başladım. Ahşap boyama sadece bir boyama işinden ibaret değil, bunu ciddi anlamda tekniği var. Hali hazırda teknik bilgiye daha fazla hakim olmak için kursa gidiyorum. Dekoratif ahşap boyama ve üç boyutlu kağıt rölyef işini daha fazla ciddiye almaya başladım. Buna başladıktan sonra bir ahşap parçasını inanılmaz derecede farklı şekiller yaratırken artık şunu söylemeye başladım; ‘Bir kadının elinin değip de güzelleşmeyecek hiçbir şey yok’ Bu sebeple asla ticari yapmadığım bu iş çevremde beğenilmeye başlandı. Yakınlarım yaptığım ürünleri gördükten sonra bana sipariş verdiler. Ahşap boyamaya başladığım ilk zamanlar pek bir kazancı yoktu ama sonrasında bazı ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar kazanıyorum. İşsizlik döneminde bu kazanç bana çok iyi geldi. Talebe dönüşmeye başlayan ürünlerim sayesinde artık kendi temel ihtiyaçlarımı karşılayacak duruma geldim. Ben ahşap boyama işini ek bir iş olarak yapıyorum. Asıl içinde olduğum yaptığım meslek Pet Shop. Burası benim daha fazla müşteriye ulaşmam için önemli bir yere sahip” ifadelerini kullandı.

 

“BOYAMALAR İÇİN EVE HEYECANLA GİDİYORUM”

Ahşap boyama işinin göründüğü gibi kolay ve ucuz olmadığını ve yaptığı işten duyduğu mutluluğu dile getiren Misirli, “Sosyal medya üzerinden de müşterilerimize hizmette bulunuyoruz ancak geniş bir kitlemiz bulunmuyor bunun sebebi online alışverişin içinde ciddi güvenlik riski barındırması. Vatandaşların da daha önce sosyal medya üzerinden satın aldığı ürünler üzerinden hayal kırıklıkları yaşaması bu hizmetin önünü tıkamasına neden oluyor. Pet Shop’ta çalışıyorum, ahşap boyama işi için buradan daha kolay alıcı bulabiliyorum. Örneğin bir müşterimiz cenazesi için kuş yuvası istedi. Kendileri boyamasını yapacaktı ancak bu işi yaptığımı öğrenince bu siparişi benden istediler. Dekoratif ahşap boyama işi oldukça emek isteyen bir iş. Boyadığım zaman bir ahşabı dönüp baktığımda evet buna değdi diyorum. Harcadığım zamana da emeğe de değdi diyorum. Geliri var ancak maliyeti de var. Boyama, rölyef, tasarım vernik, yapıştırma gibi tüm detayları bir hafta süren siparişlerim oluyor. Bu da ne kadar emek harcandığını gösteriyor. Kazancı olabilir ama maliyeti ve el emeği bir araya gelinci bunu normal karşılamak gerekir. Ahşap boyama bir sanat ve buna talep var. Takı kutuları, şemsiyelik, anahtarlıklar, kuş evi boyaması gibi farklı tasarımlar yapıyorum. Bir gece içerisinde on beş farklı kuş evi boyaması yaptım bu bana eziyet değil mutluluk verdi. Müzik açarak boyama yapıyorum, zorunluluk değil tamamen keyifle işimi yapıyorum. Ben bir şeyleri tekrar yaratmak ve güzelleştirmeyi seviyorum. Pet Shop’tan arta kalan zamanlarımda ahşap boyama yapıyorum. Akşam eve gittiğimde yapmak istediğim tek şey bu oluyor” şeklinde konuştu.

 

“KADIN VE ERKEK EŞİT DEĞİLDİR”

Kadın ve Erkek eşitliğinin olmadığını zira kadınların daha fazla üreten ve başaran bir varlık olduğuna dikkat çeken Misirli, “Ben bir ev hanımı da olabilirdim, üniversite okumamış olabilirdim ama oturup bir şeyler yapmam gerekirdi. Bir ahşap parçasına baktığım zaman onu nasıl tekrar baştan yaratabilirim bunu hesap ediyorum, bir sanat icra ediyorum. Pandemi ile beraber kadınlar evde ekonomilerine katkı sağlamak için farklı uğraşlar ortaya çıkardılar. El örgülerinden, ahşap boyamaya, resim çiziminden, dekoratif parça tasarımına kadar birçok iş alanı yarattılar. Bu durum kadınların ekonomik olarak az da olsa rahatlamasına vesile oldu. Bir kadın ve bir erkek asla eşit değildir çünkü kadın muhteşem bir varlık. Kadının eli dokununca güzelleşmeyecek bir şey yoktur. Bunu kendimden biliyorum, yeri geldiğinde yirmi beş kilogram çuval da taşıyorum bunu bir erkek de yapabilir ama ben de yapabilirim. Biz kadınlar yapabilip de erkeklerin yapamayacağı çok fazla şey de var” ifadelerini kulandı.

 

“YİRMİ LİRAYLA DÜNYALARI ALACAK GİBİYDİM”

 İlk ahşap boyama kazancının hikayesinin başlangıcı olduğunu söyleyen Misirli, “Örneğin bir ahşap parçasını güzelleştirmek, bir erkeğe verdiğiniz ahşap parçası ile bir kadına verdiğiniz ahşap parçası aynı olamaz. Bir kadın her zaman ayakları üzerinde durmalıdır. Bir kadın her şeydir ve o yıkılırsa her şey yıkılır. Bu anlamda bir kadının maddi özgürlüğünün olması çok önemli. Ben ufak bir ahşap parçasını sattığım zaman evet başardım diyebiliyorum. Anneannem bizler ahşap boyama yaptığımızı gördükten sonra kendisi de çok güzel boyamalar yapmaya başladı ve kendisi ilkokul mezunu. Bir kadın illa üniversite mezunu olmasına gerek yok istediği her şeyi yapabilir. Sadece ahşap boyama işi değil yapabileceğimiz birçok iş var. Kadın dayanışmasının da burada çok önemli olduğunu görmek gerekir. Bu işte ilk kazandığım para yirmi liraydı bu parayı kazandıktan sonra her şey benim yeniden başladı. Yirmi lirayla dünyaları alabilecek gibiydim. Benim hikayem aslında bu küçük ama benim için büyük bir kazancın ardından geldi” diye konuştu.

 

 

 

 


Etiket: gizemmisirli, ahsaşboyama


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA