“Bu alan konteyner mezarlığına çevrilecek”

Tarih: 24 Şubat 2021 Çarşamba 14:46

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Liman İşletmesinin gündeme getirdiği liman genişletme projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Gökçel mevcut limanın genişletilmesinin doğayı ve kent siluetini tahrip edeceğini ifade ederek, projeye “Bu alanı bir konteyner mezarlığına çevirecek bir projedir” diyerek tepki gösterdi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Liman işletmesinin gündeme getirdiği liman genişletme projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’li Gökçel, liman ihtiyacının mevcut limanın genişletilmesiyle değil, yeni bir limanın serbest bölge ve Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı için projelendirilen alana yapılması gerektiğini vurguladı. Gökçel, “Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı 9. ve 10. Kalkınma Planında yer alırken 11. Kalkınma Planından çıkartıldı. Mevcut Limanın genişletilmesi çabalarının olduğunu biliyoruz. Ancak bu limanın genişleyeceği alan doğayı ve tarihi Atatürk parkını yok ettiği gibi Mersin’in siluetini bozacak bu alanı bir konteyner mezarlığına çevirecek bir projedir” dedi. Mersin’de ikinci bir liman ihtiyacı olduğunun altını çizen Gökçel, “Mevcut limanın kapasitesinin ihtiyacı karşılamadığı bir gerçek. Bu konuyla ilgili Mersin dinamikleri yeni bir limanın yapılması gerektiğini vurguluyorlar. Eğer biz mavi vatana sahip çıkmak istiyorsak ve lojistikte güçlü bir ülke olmak istiyorsak özellikle Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanını projelendirildiği ve 1/100binlik çevre planında işli olduğu ÇED raporu alınmış olan yere bir an önce yapılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“MERSİN ANA KONTEYNER AKTARMA LİMANI PROJESİ MAVİ VATAN PROJESİDİR”
CHP’li Gökçel Tarihi Atatürk Parkında yaptığı açıklamada liman ihtiyacı karşılanırken Mersin’e ihanet etmemek gerektiğini söyledi.  Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanın çok önemli bir noktada olduğunu belirten Gökçel, bu projenin daha önce tespit edilen alana yapılması ile Türkiye’nin lojistik sektöründe güçleneceğini ifade etti. Gökçel, “Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı ile hem Mavi Vatan’a sahip çıkalım hem Lazkiye’den Pire üzerinden Avrupa’nın lojistikte öne geçmesini engellemiş olalım. Ülkemizin ekonomisini güçlendirelim, Mersin’in ekonomisini güçlendirelim” dedi. Mersin’de yeni bir limanın daha önce kalkınma planlarında yer alan yere yapılmasının kent tarafından beklendiğini belirten Gökçel, “Mersin dinamikleri olarak, Mersin Milletvekilleri olarak sonuna kadar bu projenin hayata geçirilmesi için elimizden gelen çabayı vereceğiz. Sanıyorum ki Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı hak ettiği yerde mutlaka hayata geçirilecek” diye konuştu. Gökçel sözlerini, “Tarihi Atatürk Parkı’nı katlettirmeyeceğiz, ranta kurban vermeyeceğiz” diye noktaladı. (Haber Merkezi)


Etiket: mersinhaber, cengzgökçel, mersinliman


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA