image Mustafa Mızrak
AHDE VEFA

Yazı Tarihi : 14.01.2022
 E-Mail :

 

Son zamanlarda olanları şaşkınlık içinde izlemekteyim. Merak ettiğim onca şey var ki fakat bunların cevabını kim verebilir diye düşünmeden de edemiyorum. Türk lirası değer kaybediyor resmen can çekişiyor. Dur dedim kendi kendime senin ülken üreten bir ülkeydi toprakların zengindi dedim ne ara bu duruma geldik bilemedim. Mustafa Kemal Atatürk ne güzel söylemişti “Her fabrika bir kaledir kalelerini satan ekonomik savaşta esir olur”…Üreten ülke eskidendi dedim kendi kendime. Siyaset neydi? Yönetici neydi? Hepsini unuttular dolar saniye geçmiyor çıkıyor euro da öyle altının da aşağı kalır bir yanı yok olan Türk lirası değer kaybetti.

Sözünde durma, verdiği sözlere bağlı kalma, özü ve sözü doğru olma anlamına gelen ahde vefa, maalefes bir çok kişide yok.Vefa duygusu insanı her şeyden önce insan yapan bir eylemdir.Ahde vefa sorumlu hissettiren manevi bir bağdır. Bu bağ fikirle muhafaza edilebilir. Dürüst kişi verdiği söze, yaptığı sözleşmeye veya beraber yola çıktığı, işbirliği yaptığı kişilere karşı kendini mes’ul hissetmesi gerekir. Vefalı insan, kendisine ümit bağlayanları yüz üstü bırakamamalı, verilen sözün gereği olarak, maddi ve manevi bütün fedakârlıkları yapma hususunda tereddüt etmemeli.Verilen söz sorumluluğu da beraberinde getirir. Söz ağzımızdan çıkıncaya kadar bizim esirimizdir. Çıktıktan sonra biz onun esiri oluruz. Esaretten kurtulmak o sözün gereğini yapmakla mümkündür. 

Gaza, benzine zam üstüne zam geliyor bazı marketler de çay şeker 2 adet ile sınırlama geldi una bir adet birde bizim lüksümüz olan kahveyi meşhur bir kahveci 10 gram yani iki adet ile sınırlandırıldı. Daha neler göreceğiz acaba çok merak ediyorum. Bugün olan Türk parasının pul olması ve milletin gerçekten çaresiz olması. Gelirlerinden çok giderlerinin olması işsizliğin artması alım gücünün olmaması bugün olan aslında millette düzelir umudu ile yaşayıp köşeye sıkışmış olmasıydı. Pazardaki kuru kalabalığı gören pazar yapıyor sanıyor galiba millet pazarını bile tam yapamıyor. Bu milletin bankalara borçları çok fazla maaşları yetmediği için çoğu kredi çekip bir şeyler yapmaya çalıştı. Birde buradan bakın bu duruma. Adalet mülkün temelidir. Sevgiyle Kalın. Esenlikte Yaşayın. 


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA