image Semir Bolat
CORONA GERÇEĞİ ve DİJİTAL DÜNYA ALT YAPI FIRSATÇILIĞI VI

Yazı Tarihi : 13.04.2020
 E-Mail :

 

 

A.DAYATMALAR 3

Önce ki iki yazımda bahsettiğim konuların amacı insanlık çağının sınıfsal ve toplumsal yapısının yaratığı mücadeleler sonucu gelinmesi zorunlu olan çağlardan YAKIN ÇAĞ ve bu çağın içinde doğan PRE DİJİTAL çağın ilerde ayrılacağı aşamaların başlangıcına girildi. Ama bu çağın saflaşmaları da başlamış oldu. Bunun da anlaşılması için yakın çağın en son aşaması KAPİTALİST SİSTEM ve içinde nicel değişimlerin nitel değişim aşamasında nelerin de yer alacağını gösterecektir.

YAKIN ÇAĞIN KAPİTALİST DÖNEMİ: Önce idari ve siyasi olan, daha sonra Ekonomi ve Endüstriye dayalı gelişmeleri izah ederek bu gün ve sonrasında oluşacak DİJİTAL DÜNYA dönemini işleyeceğim.

1.PRE KAPİTALİST: Kapitalizmin feodalizmi tasfiye etiği, sanayiyi yeni inşa etiği ve çoğunluk ile başladığı sanayi devrimi. Sanayi devriminin demokratik tavrı ve eğitim ile hukukun insan hakları ile gelişim dönemi.

2.SERBEST REKABETÇİ DÖNEMİ: Burjuvazinin sermaye birikimi ile elde etiği güç ve zenginliği, korumak için tasfiye edilen feodalizm ve işsiz kalan köylülerin mülksüzleşmesi sonucu emeğin ucuzlamasından yaratılan fırsatlarla diğer burjuvalarla rekabet etme doyumsuzluğu. Ulusal pazarın tamamlanması ve ulusal burjuvanın kendi arasında ki rekabetten doğan gücünden Uluslar arası güç kazanmasının devle yapısına dönüşmesi.

3.SÖMÜRGECİLİK: Ulusal pazarın tamamlanan gücünden ulusal sınır gümrük ve hâkimiyetin kendi sınırından sınır dışı pazarlara açılması ve bundan doğan ihtiyaçları karşılamak üzere sınır dışı hammadde ve ucuz iş gücü temini için başlayan savaşlar.

4.TEKELEŞME: Uluslar arası güç kazanan sanayi devrimini tamamlayan ulusların burjuvazisi artık diğer sanayi devrimini tamamlayanlara karşı güç ve iktidar kazanmak arzusu içinde oldu.  Dünya’yı paylaşmak için devam eden dönemden sonra dünya pazarının paylaşılması ve uluslar arası paylaşımın hâkimiyetine sahip güçlerin doğuşuna neden oldu. Bu güç gericiliğin burjuva tarafından devlet, sonrasın da, dünya sermaye güçleri tarafından yönetme ve sömürme gücü kazanması ve bu gücün Sömürgeci, militarist, şövanist, anti- demokratik, gericiliğin en gelişmiş sistemine evrimleşmesi sağlandı.

5.EMPERYALİZM: Sömürgeci, militarist, ırkçı, anti- demokratik, gericiliğin en gelişmiş sistemine sizinde bildiğiniz gibi Emperyalizmden başka bir şey değildi.

    a.Burjuva Demokrasisi: Çalışanların çalıştıranlara karşı elde etiği kısmi seçme seçilme ve parlamenter sistemin yaratığı idare etme sistemi. Pre kapitalizmin en gelişmiş döneminden daha sonra irtifa ederek aşağıda ki parametrelerde her biri için ortadan kaldırılarak,

    b.Diktatörlük: Burjuva demokrasisinin baskılarla engellenerek demokrasi haklarının baskı altına alınması ve devletin seçilenlerin seçmene hizmet edemez duruma getirilmesi.

    c.Oligarşi: Burjuva Demokrasisinin, Önce diktatörce baskılar daha sonra demokrasi idaresi süsü verilerek ordu aile görünümlü göstermelik askeri ve emniyet güçlerince idare edilmesi.

    d.Faşizm: Bu dönemde ise hiçbir gizliliğe ihtiyaç duymadan tekelci, ırkçı, sömürücü işçi, emek ve halkın en geniş kesimine düşmanca davranan ve can almaktan jenositlere bile sebep olacak ölüm ve katliamlara gerekçe bularak kendine hizmet edecek silahlı güçlerle hakimiyeti mutlak hale getiren sistem olarak göründü. Dünya savaşlarını göze aldı. Kazanılan bütün insani değerleri ayaklar altına aldı. Bu aşamalara da endüstrinin aşağıda ki gelişiminin nedeni olan gelişmelere sebep olan aşağıda ki gelişmeleri de kısaca sıralayalım.

Aşağıda ki tabloda önce ekonominin Feodalizmi tasfiye ederek başlayan serüveninin ilerici yüzünden Burjuvanın diğer sınıf ve tabakalardan çoğunluğu yanına alarak başlattığı sanayi gelişme döneminden aynı zamanda,

*Birinci Endüstri 1.0 Buhar: Buharlı alet ve makineler.

*İkinci Endüstri 2.0 Elektrik: Elektrik, fabrika işletmeler.

*Üçüncü Endüstri 3.0 Elektronik: Fabrika, otomasyon ve teknoloji.

*Dördüncü Endüstri 4.0 Dijital: Bundan önceki her boyutuyla elde edilen imkanların en gelişmiş olan siber ve sanal gücün dijital dönemi ve bu imkanların azınlık beyin gücünün imkanlarından devasa üretim eğitim sağlık teknolojik militarist ve finans kudreti sağlayan zenginliğin de kontrolü ile çoğunluğun işbirliğini ve hizmetini gerektirmeyen KÜRESEL SERMAYE nin idaresi ve yaşamı için uygun olan bir EVRENİN yaratılmış olmasın ilk adımıdır. Bu adımlar da aşağıdaki parametrelerle izah edilmektedir.

          a.Yapay zeka,

          b.3D (üç boyutlu) yazıcılar,

          c.Robotik ,

          d.Biyoteknoloji ,

          e. Nanoteknoloji,

          f.Uzay teknolojisi

İşte bu aşamada bir taraftan bunların idaresini elinde bulunduranların benciliği ve doyumsuzluğu olan KÜRESEL SERMAYENİN azınlığa uygun tercihi ile diğer taraftan gelişmişliğin doğal yapısını bilen emeği, aklı ve sosyal yapısına yakışan hümanist çoğunluk ve aydınlığın bilim ve emek temsilcilerinin SOSYAL ÇOĞUNLUK taraftarlarının tercihi. Kavga ve saf alma mücadelesi belirleyecektir.

Yılgınlık ve algı KÜRESEL tercih, Cesaret ve bilimin dayanışması ise SOSYAL düşünenlerin tercihidir. İroni olarak CORANA VE KORUNMA yöntemleri de bunun sembolüdür. CORONA göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir KORUNMA’ yı gerekli kılmaktadır.

(Önümüzde ki yazılarda DAYATMA ve ZORUNLU Gelişim sürecine değineceğiz.)

Kalın Sağlıcakla.

 

 

 

 

 


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA