image Mustafa Mızrak
ŞEYTANLA ÇİFTETELLİ OYNAMAK

Yazı Tarihi : 22.02.2021
 E-Mail :

 

Eğer yakından bakarsak, gerçekten takdir ettiğimiz ve hayran olduğumuz türden insanlar, samimi olanlardır. Kendilerini kabul ederler ve kim olduklarından eminler. Buna karşılık “kendini beğenmişlik” başka bir anlam taşır. Kendini diğerlerinden üstün görme, kendini bir şey sanma, biraz da megaloman yani. Burada başkalarını hakir görme duygusu vardır. Kibir barındırır içinde. En çok da “Kendini bilmezlik” vardır. İletişim ve empati fakirliği, tahammülsüzlük yatar altında. “Kendini beğenmiş” dediğiniz zaman, üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi, hayranlık beklentisi özellikler de ön plandadır. Yaptığı her şeyi doğru görür. Bunun içinde insanların takdirini, onayını, sevgisini, beğenisini kazanmanın peşinde koşarlar.

 

Kendini bilmek, belli bir zihinsel olgunluğa erişmek, kendini değerlendirip anlamlı bir şekilde yorumlayabilmektir.Hep bunu öğütleriz ya çevremize.. Kendinin kıymetini bil, kendini sev, kendine değer ver, kendinle barışık ol diye.. Kendini sevmeyen insan mutsuzdur, eziktir ve komplekslidir. Eksik taraflarıyla yüzleşme cesareti yoktur. Dışa yansıttığıyla içte yaşadığı bambaşkadır. Mutlu olmak, zirveye çıkmaktır. Hayatı yaşamak ve zevk almak, umduğumuz en kıymetli şeydir.Egomuzu zayıflattığımızda ve bizler sadece insan olduğumuzu hatırladığımızda, “miş gibi yapmanın”, maske takınmanın baskısından kurtulabiliriz.İnsanlar olarak sadece kendimiz olduğumuz için değerliyiz. Her şeyden önce, sevme kapasitemiz nedeniyle değerliyiz.

 

Gelişmeye çalışırlar ama oldukları kişi olmamaları gerektiğini söylemezler. İnsanlara ne sahip olduklarına veya neyi başardıklarına göre değer vermek, bu bir hatadır. Kendimize belirli özelliklere dayanarak değer verdiğimizde başka bir hata yaparız. Kendimiz olduğumuz için kendimizi kabul etmezsek, acı çekeriz.Benlik saygısı, kişinin kendini yenik düşüren bir "utanç duyma" durumu ile, yine kendini yenik düşüren bir "kendini beğenmişlik" durumu arasında ortada bir yerde yer alır. *KENDİNİ BEĞENMİŞLİK durumu içinde olan insanlar, insan olmanın ötesine geçmeye çalışan kişilerdir. Bu insanlar, kendilerini üstün ve büyük olarak göstermeye çalışırlar.Kibir de aynı şekilde insan hayatının günlük - olağan akışını, iş yaşamını, sosyal ilişikilerdeki verimini önemli ölçüde etkileyebilen bir sorundur. Kibir daha çok iki düzeyde, düşünce ve davranış düzeyinde kendini gösteren bir rahatsızlık türüdür. Kibirli insan önemli sayılabilecek düzeyde bir algılama hatası içindedir.

 

Kendi beğenmek aslında, kişinin kendisine yönelik farkı ifade eden bir durumdur. İyi ve kötü yönlerini bilme, kendi haliyle barışık olma, eksiklerinin farkına varma, kendini tamamlamaya çalışma, bir yandan da göze batan yönlerini törpüleme.. Yani kişinin içi ile iyi olma durumundan kaynaklı kendini sevmesidir. Biraz da kendini bilmesidir.. Kendini beğenmek için kendini bilmek gerekir. Kendini bilen ve kendini beğenen insan, yaşama karşı duyarlı ve her koşulda kendine güveni tamdır.

Kişi bir hiçken kendini bir şey sanıyorsa, kendini aldatmış olur.  Herkes kendi yaptıklarını denetlesin. O zaman başkasının yaptıklarıyla değil, yalnız kendi yaptıklarıyla övünebilir.

 

 

 


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA