image Mustafa Mızrak
DOMİNO ETKİSİ

Yazı Tarihi : 28.07.2020
 E-Mail :

 

 

Bir araştırma çocukların “daha konuşmayı öğrenmeden iyilik yaptığını” söylüyor. Bunun sebebi sevginin kutsallığıdır. Vermek ve yardım etmek size büyük sevinç verir. Hatta zamanla insanların, hediyenin kaynağı olan sevgiyi daha yakından tanımasına yardım eder. İnsan ilişkileri üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar şuna dikkat çekiyor: “Sık sık fedakârlıkta bulunan kişiler başkalarını da bunu yapmaya yöneltiyor. Olağanüstü iyiliklerin anlatıldığı hikâyeleri okumak bile insanları daha cömert yapıyor.” Bir araştırmaya göre “Bir sosyal ağdaki her birey hiç tanımadığı onlarca, hatta yüzlerce insanı etkileyebilir.” Başka sözlerle ufacık bir cömertlik, domino etkisi yaratarak insandan insana böylelikle de bütün topluma yayılabilir. Gerçekten de daha çok kişi vermeyi alışkanlık edinirse bu harika sonuçlar doğurur.

 

Zengin olma arzusu mutluluğa katkıda bulunan önemli şeyleri ihmal etmemize neden olabilir. Örneğin para kazanmak uğruna ailemize, arkadaşlarımıza veya dostlarınıza ayıracağımız değerli zamanı feda edebiliriz. Servet edinmek için didinip durma. Bunu aklından çıkar. Dünyaya bir şey getirmedik ve ondan bir şey de götüremeyiz. O halde, yiyeceğimiz, giyeceğimiz ve başımızı sokacak bir yerimiz varsa, bunlarla yetineceğiz. Elindekiyle yetinmek kişiyi başkalarını kıskanmaktan korur ve böyle biri genelde şikâyet etmez ya da söylenmez. Ayrıca gücünün yetmeyeceği şeyleri elde etmeye çalışmadığından gereksiz yere kaygı ve stres yaşamaz.

 

Elimizdekiyle yetinmenin, cömert olmanın ve maddi şeylerden çok insanlara önem vermenin doğurduğu iyi sonuçlar mutlu olmamız için bize sunulmuş bir ayrıcalıktır. Zihinsel sağlıkla ilgili bir makaleye göre, vermek ve mutluluk arasında tutarlı ve güçlü bir bağ vardır. Vermek insanların hayattan zevk almalarına, sağlıklarının düzelmesine, zorluklarla başa çıkmalarına ve güçlü ilişkiler geliştirmelerine yardım eder.


Vermek almaktan daha büyük mutluluktur. Cömert insanlar mutludur, çünkü bazen verebildikleri tek şey zamanları ya da enerjileri bile olsa başkalarını mutlu etmekten zevk alırlar. Bunun sonucunda da sevgi ve saygı gibi paranın asla satın alamayacağı şeylere sahip olurlar. Ayrıca kendileri gibi cömert olan gerçek dostlar edinirler. Sevginin olduğu yerde yenen sebze yemeği, nefretin olduğu yerde yenen besili sığırdan iyidir. Başkalarıyla aramızdaki sevgi maddi şeylerden çok daha değerlidir. Sevgi mutlu olmamız için şarttır.

Aldanmayın. İnsan Ne Ekerse Onu Biçer. İyilik Yapmaktan Usanmayın. Fırsatınız Varken İyilik Yapın.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA