image Fatih Dönmez
15 Temmuz, hafızalardan silinmeyecek

Yazı Tarihi : 15.07.2021
 E-Mail :

 

Maalesef son bir buçuk asırda ülkemiz pek çok darbelere sahne olmuştur. Darbeler tarihini ele alan yüzlerce kitap, binlerce makale hatta tezler yazılmış olsa da artlarında hep karanlık bir taraf kalmıştır.

 

İlk Meclisimizin açılmasından günümüze, hafızalarımıza kazınmış, on beşe yakın darbe teşebbüsü veya sonuçlanmış darbe bulunmaktadır. Bu darbelerin kimi bireysel ihtirasları; kimi bir grubun, bir ideolojinin ve sonuncusunda olduğu gibi sapkın bir cemaatin menfaatlerini temsil etmektedir.

 

FETÖ terör örgütünün ayak izleri olan 17-25 Aralık hukuk darbesiyle başlayıp 15 Temmuz’da hepimizin yaşadığı terör ve işgal girişimi, son yüz elli yıldaki darbelerin hem tamamlayıcısı hem de toplamına eşit bir ihanettir. Ardından 251 şehit ve binlerce gazı bırakmış olan bu ihanet teşebbüsü hepimizin gözleri önünde ve şahitliğinde cereyan etmiştir. İhanetin en büyük delili, silahsız, cephesiz ve cephanesiz şehit yakınlarımız ve gazilerimizdir.

 

Her birimizde onlarca hatıra bırakan bu ihanet, sözlüğümüzdeki kelimeler ile tarif edilemeyen ve tarihimizde benzeri olmayan menfur bir girişimdir. Kırk yıl boyunca topluma karşı oynanan bir tiyatronun birden renk değiştirip sahnesini, oyuncusunu, seyircisini ve 15 Temmuz’da bütün Türkiye’yi hedef alan mutlak bir ihanettir. 15 Temmuz, ülkenin Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Meclisine, Genelkurmay ve Milli İstihbarat başkanlıklarına, Emniyetine, biriktirdikleri 40 yıllık kin ve hileleri ile suikast düzenleyen bir ahlaksızlıktır.

 

FETÖ haininin milletimiz içine soktuğu fesadın da kısmen varlığını sürdürdüğü unutulmamalıdır. Bu yüzden, başlatılan davaların mümkün olan süratte tamamlanması, meseleye taraf olanların cezalarının hızlı bir şekilde verilmesi büyük önem taşımaktadır. Yeni fesat dalgalarına daha fazla meydan vermeden, mahkemelerin adil ve acil bir biçimde sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu süreçte, suçun şahsiliği dikkate alınması gereken en önemli hukuki prensiptir. Akrabalık yoluyla veya başka bir şekilde suçlular ile veya terör örgütünün meşru zemini kullanıp hayata geçirdiği üniversite ve banka gibi kurumlarla ilişkisi olanların, gerçek suçlulardan tefrik edilmesi toplumsal barış için elzemdir. Hele bu süreci kişisel menfaatlerine alet edip kumpas ve iftiralar ile rakiplerini elemeye kalkanların sebep olduğu felaketlerin açık ve seçik bir şekilde  o ahlaksızların da sistemden ayıklanması vicdani bir sorumluluktur.

 

15 Temmuz, Türk tarihinin yeni bir dönüm noktasıdır. Komşuları, müttefikleri, stratejik ortakları, dost ve düşmanları ile yeniden hesaplaşmanın başlangıcıdır. 2016’da olduğu gibi, bugün de, 15 Temmuz ruhu etrafında kenetlenecek olan siyaset, asker, üniversite ve toplumun her katmanı, farklılıklarını muhafaza ederek yeni bir şahlanışı sağlayacak güce sahiptir.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA