Neşet Tarhan: ’Böyle komik bir rapor olur mu?’ | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
Neşet Tarhan: ’Böyle komik bir rapor olur mu?’

Tarih: 21 Kasım 2022 Pazartesi 18:04

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Kadastro Komisyonu’nun raporunda ’burası tarıma elverişli değildir’ ifadesi geçiyor. Altında da ’şu kadar yıldır A şahsı tarafından tarım yapılmaktadır’ deniyor. Böyle komik bir rapor olur mu?" diye sordu.

Haber-Emrah Birgül

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2022 Yılı Kasım Ayı İkinci Birleşim Toplantısı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında, Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşti. Toplantıda söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli'deki arazilerle ilgili yanlış ve kişilere dönük uygulamalar olduğunu söyledi. Tarım arazilerinin ele geçirilmek istendiğini vurgulayan Tarhan, "Bu konuda belediyemize ciddi şekilde zorlamalar var" dedi.

 

TARHAN: "BU OLAYI DAHA ÖNCE DE MEZİTLİ'DE YAŞAMIŞTIK"

Orman arazileri ile orman vasfını yitirip Hazine'ye geçen arazilere ilişkin açıklamalarda bulunan Tarhan, "İmar planı içinde veya dışındaki bu alanlarla ilgili son dönemlerde Türkiye'de birçok yerde olduğu gibi bizim Mezitli'de de hayli fazla, yanlış uygulamalar veya kişilere dönük uygulamalar olduğunu görüyoruz" dedi. Son günlerde Bozön Mahallesi'nde yaşanan gelişmeyi hatırlatarak sözlerini sürdüren Tarhan, "Yine bir vatandaşa ait 15 dekarın üzerinde, 5 yaşın üzerinde limon ağaçları kesildi. Tabi biz vatandaşa 'geçmiş olsun' diyoruz ama oradaki asıl temeldeki sorunu sonra öğrendik ki; deniz manzaralı olan, yine Yenişehir'deki Olimpiyat Stadı'na bakan, otobanın kenarında oldukça güzel bir ormanlık kent. Geçmiş yıllarda çam ağaçları kesilmiş. Sonra vatandaş Hazine'ye geçtikten sonra oraya limon fidanı dikme kavgasına başlamış. Yani Hazine arazisi üzerinde yine şahısların hakimiyet kurma, egemenlik kurma ve onların mülkiyetini ele geçirme. Bunu daha önce biliyorsunuz eski Mezitli'de yaşadık, Esenbağlar Mahallemizde yaşadık, Kale Mahallemizde yaşadık. Bozön'de de yine yaşamıştık. 50 dönümden 250 dönüme çıkardılar. Hiç bilgimiz yok ama TOKİ'nin konut yapacağı söyleniyor. 5000'lik planlarda tarım alanı olduğunu biliyoruz" ifadelerine yer verdi.

 

"DEĞER ARTTIĞI İÇİN SON YILLARDA OLDUKÇA BÜYÜK SALDIRI VAR"

Bu konuda belediyeye yönelik ciddi şekilde zorlamalar olduğunu vurgulayan Tarhan, "Buralar işgal edilerek bir şekilde orman kadastrosu, 2B gibi farklı uygulamalardan yararlanarak ele geçirilmek isteniyor. Bildiğiniz gibi imar planlarının olması kentlerde değer yaratıyor. Mezitli'nin de planının erken bitmesiyle değerinin çok arttığı gerçek. İmar Planı sınırları içinde ve hemen yakın bölgesindeki plan sınırları dışında da değer arttığı için son yıllarda oldukça büyük saldırı var. İmar Planı'nda Orman'dan Hazine'ye geçmiş, Hazine 'okul alanı' işaretliyken, orası dahi ele geçirilmek isteniyor" dedi.

 

"DENİZ GÖREN YERLER ÖZELLİKLE SEÇİLİYOR"

Taleplerinin bu süreçte yanıtsız kaldığını vurgulayan Tarhan, "Kesilen limon ağaçlarının yanındaki Hazine arazisini talep ettik. Bozön'deki 250 dönümlük arazide yine taleplerimiz olduk. 'Güneş enerjisi yapalım' diyoruz. Okul yapılsın, sağlık alanı olsun, kamuya yararlı alanlar olsun. Ama bugüne kadar hiçbir talebimize hiç cevap verilmedi. Belediye bir bakıma yok sayılıyor. Bunlar da önemli değil. Cevap vermesinler. Vermesinler, o da önemli değil ama bahçe olabilecek yerlerin, tarım yapılabilecek yerlerin bu şekilde birtakım yasaların boşluğundan yararlanılarak, birtakım idari veya siyasi makamlar kullanılarak şahısların eline geçmesine hep beraber ses çıkartmamız gerekir. Çünkü bu sadece Mezitli'yle kalmayacak, Yenişehir'de izlerini görüyoruz. Belki Erdemli'de, Anamur'da da vardır, bilmiyorum ama deniz manzaralı olan her yerde mutlaka var bu. Deniz gören yerler özellikle seçiliyor çünkü" diye konuştu.

 

ÖZTURAN ÇIKIŞ YAPTI:" VATANDAŞ TOKİ BEKLİYOR"

AK Partili Meclis Üyesi Zafer Şahin Özturan da Tarhan'ın sözünü ettiği bölgeden söz ederek, "Orası, aslında tarım arazisi vasfını yitirmiş. Bununla da ilgili ciddi şekilde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'yle ilgili bir çalışma yapıldı. Bu çalışma neticesinde yerler tahsis edildi" dedi. Vatandaşların TOKİ beklentisi içerisinde olduğunu da sözlerine ekleyen Özturan, "Vatandaşlarımız bu TOKİ'yi bekliyorlar. Bizden de belediye olarak bu işin öncüsü olmamızı ve bu işin önünü açmamızı istiyorlar" şeklinde konuştu.

 

TARHAN'IN SORUSUNA SEÇER'DEN YANIT: "OLUR NEŞET BEY OLUR"

Özturan'ın sözlerinin ardından açıklamalarda bulunan Neşet Tarhan, "Ben ziraat fakültesi mezunuyum. Üstelik de toprak bölümü mezunuyum. Yani bu en iyi bildiğim konu. Nerenin tarım arazisi olduğunu, nerenin kaçıncı sınıf tarım arazisi olduğunu bilenlerden biriyim. Ama Kadastro Komisyonu'nun şöyle bir kararı olur mu; 'Burası tarıma elverişli değildir' ifadesi geçiyor. Altında 'şu kadar yıldır A şahsı tarafından tarım yapılmaktadır' diyor. Böyle komik bir rapor olur mu? Tarıma elverişli değilse, bu şahıs nasıl bunca yıl tarım yapmış da bu kişiye bu tapu vereceksin?" diye sordu. Bunun üzerine Vahap Seçer, "Olur Neşet Bey olur" ifadesini kullandı. Tarhan'ın "Oluyor" yanıtı üzerine sözlerini sürdüren Seçer, "Onu yazan yazmışsa demek ki bir bildiği vardır. Senden benden iyi biliyordur" dedi.

 

"BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİLERİNİN NASIL YOK EDİLDİĞİNİ BİLİYORUZ"

Konuyla ilgili değerlendirmelerine devam eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Burası orman vasfını yitirmiş deniyor. Hazine'ye geçiyor ve bunun yan tarafı, çevresi hep narenciye bahçesi yapılabilmişken, burası nasıl narenciye bahçesi yapılamaz? Köylülere soruyorum; 'size verilse burayı bahçe yapar mısınız?' 'Elbette yaparız' deniyor. Onun için, Toprak Koruma Kurulu'nun nasıl çalıştığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Çoğunluğun nasıl karar aldığını çok iyi biliyoruz. Birinci sınıf tarım arazilerinin Çukurova'da ve Türkiye'nin birçok bölgesinde nasıl yok edildiğini biliyoruz. O kararların nasıl alındığını, Kadastro'nun nasıl çalıştığını zaman zaman. Hazine'ye nasıl geçtiğini, Hazine'den TOKİ'ye nasıl geçtiği; bunlar hep bilinen bir süreçtir" ifadelerini kullandı.

 

ÖZYİĞİT, İTİRAZINI GERİ ÇEKTİ

AK Partili Meclis Üyesi Zafer Şahin Özturan, öte yandan TOKİ'yle ilgili Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit'in önceki haftalarda yaptığı itirazı çektiğini belirterek, "Abdullah Başkan'ıma teşekkür ediyorum. Özellikle Çavak tarafında mahkemeye olan itirazını çekmiş. İnşallah bu TOKİ konutlarımızın da bir an önce yapımına başlanır. Oradaki hak sahipleri de bir an önce ev sahibi olurlar" dedi. Özturan'ın sözlerine açıklık getirerek değerlendirmelerde bulunan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise şunları söyledi; "Bizim orman alanından çıkartılıp TOKİ'ye devredilen alanla ilgili açmış olduğumuz bir dava vardı. Sayın İsmail Yerlikaya bu konuda neden dava açtığımızı sormuştu. Şunu söylemiştim; 'biz bu kentte vatandaşın bizi seçip göreve getirdiği insanlarız. Dolayısıyla benim bölgemde bir iş yapılıyorsa bunun en azından bilgisi verilir, biz de biliriz.' Bu işin bir yerlerin motivasyonuyla mı oluştuğunu yoksa kamu yararına bir iş olup olmadığı konusunu da ifade etmiştik. Sonrasında sosyal bir projeyle alakalı sayın müdürlerin gelip tarafımıza bilgi vermesi ve bu işin bir sosyal konut projesiyle alakalı yapıldığını öğrenmemizle 'biz halk yararına olan bu tip projelere karşı çıkmayız' diye ifade etmiştik. Bunun da gereğini yerine getirdik."

 

ÖZTURAN, 'DARISI MERSİN'İN BAŞINA DEYİP TOPU SEÇER'E ATTI

Özturan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e bir soru yönelterek, "Vatandaşlarımızın içinde gezip dolaştığımız zaman da şunu söylüyorlar; devletimiz TOKİ'yle ilgili bütün illerde büyük bir seferberlik başlattı. Bana ısrarla 'Büyükşehir Belediyemizde bunu Sayın Başkanımıza iletirseniz iyi olur' dediler; Sayın Başkanım bizim de sosyal konut projesiyle ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bir çalışmamız olacak mı? Bir hazırlığımız var mı? Bununla ilgili bir çalışmamız, bir hazırlığımız varsa bunu da eğer sunarsanız, insanlarımız da bundan ciddi şekilde bir beklenti içindeler. Ne de olsa biz Büyükşehir Belediyesiyiz. Bizden de böyle beklentilerin olması doğal. Diğer illeri takip ettiğimde, diğer illerde bırakın büyükşehirleri, ilçeler bile bu dönüşümü ciddi şekilde destekliyor ve bununla ilgili TOKİ gibi ciddi sosyal konut projeleri geliştirilmiş. Darısı Mersin'in başına" ifadelerini kullandı.

 

VAHAP SEÇER: "HİÇ HAYAL ALEMİNDE GEZİNEMEM"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise 3,5 yıllık süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "3,5 yıldır yönetimdeyiz. Vatandaşa yalan söylemedik. Abartmadık, uçmadık, hep tedbirli ve temkinli konuştuk. Göreve geldiğim günden bugüne kadar bu süreçte, bu ilk 5 yıllık dönemde ben toplu konut işine giremeyeceğimi söyledim ya da sosyal konut projelerine giremeyeceğimi söyledim. Havanda su dövemem. Hiç hayal aleminde gezinemem. Şimdi, benim ilk 5 yıllık dönemde bu sıkıntılı süreçte biliyorsunuz burada her şeyi açık seçik konuşabiliriz; her alanda sıkıntı yaşadığım bir siyasi süreçte benim sosyal proje geliştirmem, toplu konut ya da kentsel dönüşüm konularına girmem hayaldir. Düşünün, kurumlarınızla beraber 550 milyon dolara yakın bir borç devralıyorsunuz ve başka yerden bir can suyu da almadan bu borçları ödemek zorunda kalıyorsunuz" diye konuştu.

 

SEÇER'DEN GELECEK DÖNEM İÇİN 'SOSYAL KONUT' SÖZÜ

Özturan'ın sorusuna net bir yanıt veren Seçer, "550 milyon dolar seviyelerindeki borcunuzu 150 milyon dolar seviyelerine düşüreceksiniz. Yani yaklaşık 400 milyon dolar borç ödeyeceksiniz. Bunun yanında hizmetinizi yapacaksınız. Anamur'un da yollarını yapacaksınız Tarsus'un da Çamlıyayla'nın da Mut'un da. Sosyal hizmetlerinizi yapacaksınız. Cari harcamalarınızı gününde ödeyeceksiniz. Kaliteli hizmet sunacaksınız. Bunlar kolay işler değil. Ama sözümdür, ikinci dönemimin majör projeleri arasında sosyal konut projeleri vardır. Yerini de tespit ettik. Hazırlıklarını da yaptık. Arkadaşlar üzerine çalışıyor. Allah nasip eder, sağlığımızda bir sorun olmaz, aday oluruz, halkın karşısına çıkarız, seçim manifestomuzca, bildirgemizde yer alacak majör projelerin başında bir dahaki dönemde sosyal konut hamlesi olacak. Buradan da vatandaşlarıma sözümü verebilirim" ifadelerine yer verdi.

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA