Maratoncular, Aeneas’ın 2 bin yıl önce yürüdüğü yolda Kazdağları’nda 114 kilometre koşacak | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
Maratoncular, Aeneas’ın 2 bin yıl önce yürüdüğü yolda Kazdağları’nda 114 kilometre koşacak

Tarih: 22 Kasım 2022 Salı 15:50

Dünyanın en iyi hava kalitelerinden birine sahip Kaz Dağları’nda gerçekleştirilecek olan Kar Spor İda Ultra-Trail, koşu severleri doğa ve tarih ile buluşturacak. Dört farklı parkurdan oluşan koşu, toplam 17 köyden geçerek Aeneas Kültür Rotası’na dokunacak.

Mitolojiye konu olan efsaneleri ile ünlü Kaz Dağları'nda Kar Spor İda Ultra-Trail koşucuları, tarihin ve doğanın içinde eşsiz bir koşu deneyimi yaşayacak. 600 senelik tarihi bir köy olan Yeşilyurt’tan start alacak yarışçıların tarih kokan köyden sonraki ilk manzarası zeytin bahçeleri olacak. Zeytin hasadına denk gelecek yarışçıları çiftçiler selamlayacak. Türkiye’nin en güzel köylerinden biri olan Adatepe’ye devam edecek sporcular, parkurun keyfini çıkaracaklar. M.Ö. birinci yüzyılda yazılmış, Roma’nın kuruluş hikayesini anlatan Aeneas Efsanesi’ne göre Aeneas'ın Troia'dan Antandros'a yürüdüğü yol olarak kabul edilen 23.5 km’lik parkur ilk defa sporculara açılacak. Mitolojiden, Sarıkız efsanesine ve Roma’ya uzanan hikayelerle dolu Kaz Dağları, yarış sonrası 2000’e yakın sporcuya termallerini sunacak.
Kar Spor İda Ultra-Trail, koşusu 15 kilometrelik Köy Koşusu, 36 Kilometrelik Run Zeus Koşusu, 66 kilometrelik İda Half Ultra ve 114 kilometrelik İda Ultra koşularına ev sahipliği yapacak. İda Ultra koşusunun yaklaşık 24 saat sürmesi bekleniyor.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA