Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan 55 milyon TL’lik proje desteği | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan 55 milyon TL’lik proje desteği

Tarih: 22 Kasım 2022 Salı 17:30

Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından ilk kez uygulanacak 2 destek programının tanıtımı yapıldı. Genç istihdamını ve genç girişimcileri destekleme kapsamında hayata geçirilen projeler için toplam 55 milyon TL’lik bütçe ayrıldı. Son başvuru tarihleri 16 Aralık ve 30 Aralık olan 2 program için Mersinlilere katılım çağrısı yapıldı.

Haber-Emrah Birgül

 

Mersin Valiliği'nde Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında yapılan '2022 Yılı Mali Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı'na Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rıfat Duran ve Çukurova Kalkınma Ajansı Proje Birim Başkanı Serdar Kaya da katıldı. Toplantıda üniversiteler, belediyeler, odalar ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılımcı olarak yer aldı. Tanıtılan 2 destek programından birisi 'Genç İstihdamı Faizsiz Kredi Desteği Programı', diğeri ise 'Genç Girişimci Destek Programı' adını taşıdı.  

 

ÇKA'DAN 16 YILDA 880 PROJEYE 1 MİLYAR 100 MİLYON TL'LİK DESTEK VERDİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın kurulduğu günden bu yana sağladığı desteklerin toplam bütçesinden bahsederek, "Kalkınma ajansları ülkemiz genelinde birden fazla ili kapsayacak şekilde görevlerini bulundukları bölgede icra ediyorlar. Çukurova Kalkınma Ajansımız, 2006 yılında kurulmuş ve o günden bugüne 2 ilde, Adana ve Mersin ilimizde çok çeşitli hizmetlere destek sağlamış, çok çeşitli yatırımların hayata geçmesine vesile olmuş. Bu geçen süre içerisinde Adana ve Mersin illerini kapsayan toplam 880 proje üretilmiş. Güncellenen rakamıyla bu projeler için 1 milyar 100 milyon TL hibe desteği sağlanmış. Biliyorsunuz bu projeler eş finansmanla oluyor. Eş finansman katkısıyla beraber de toplam bedel 2 milyar 65 milyon TL" diye konuştu.

 

16 YILDA ÜRETİLEN PROJELERLE 6 BİN 600 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI

ÇKA'nın sağladığı destekler kapsamında ortaya çıkan istihdam rakamlarından da söz eden Pehlivan, "Hayata geçirilen projelerle, özellikle de iş dünyasına, yatırımlara yönelik projelerle 6 bin 600 civarında istihdam sağlanmış geçen bu süre zarfında. Biliyorsunuz, bugün itibariyle birkaç yıldır, önceden Kalkınma Bakanlığı varken, Kalkınma Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren kalkınma ajansları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Her yıl muhtelif konularda çağrılara çıkıyor. Bugün de Çukurova Kalkınma Ajansı'nın 2022 yılı teklif çağrılarını sizlerle paylaşmak üzere bir araya geldik" dedi.

 

GENÇ İSTİHDAM FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ PROGRAMI'NIN SON BAŞVURU TARİHİ: 30 ARALIK

Projelerle ilgili çağrıda bulunan Pehlivan, "Öncelikle birinci başlığımız; Genç İstihdam Faizsiz Kredi Desteği Programı. Bunun duyuruları 15 Kasım itibariyle başladı. Son başvuru tarihi de 30 Aralık 2022. Bu süre zarfında özellikle de genç istihdamın geliştirilmesine yönelik faizsiz kredi desteği sağlanacak ve buradaki destek, nispeti yüzde 100. Burada yüzde 100 bir destek sağlama durumu söz konusu. Toplam bu başlık için ayrılan kaynak 50 milyon TL. 50 milyon TL, gelecek olan projeler pay edilecek. Tabi uygunluk durumuna bakılacak, bundan önceki süreçlerde olduğu gibi. 500 bin TL'den 2 milyon TL'ye kadar proje büyüklüğü veya bu büyüklükte projeler yapılabilecek" ifadelerine yer verdi.

 

PROJEDE MERSİN İÇİN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR: 'GIDA SEKTÖRÜ VE TURİZM'

Projenin öne çıkan başlıklarından da söz eden Pehlivan, şunları söyledi; "Tabi burada adından da anlaşılabileceği gibi, uzunca bir süredir genç istihdamın teşvikiyle ilgili hem AB fonlarından yararlanma hem bakanlıklarımızın ilgili fonlarından yararlanmak üzere genç istihdamın eğitimlerine yönelik çalışmalar söz konusuydu. Burada da özellikle girişimcilik konusunda adım atmak isteyen ve yatırım yapmak isteyen gençlerimiz, yatırımcılarımız ve girişimcilerimize yönelik çok önemli bir fırsat sunuyor. Bunu inşallah en iyi şekilde değerlendireceğiz. Tabi, ajansımız Adana ve Mersin'le ilgili bazı öncelikler belirlemiş. Nitekim Adana'da Sayın Valimizin başkanlığında orada da bir toplantı gerçekleştirilmişti. Adana için belirlenen öncelikli başlıklar 'hazır giyim ve mobilya', Mersin içinse 'gıda sektörü ve turizm'. Ağırlıklı olarak gıda sektörü ve turizm konusundaki yatırımları veya bu konudaki gelecek olan projeleri ajansımız destekleyecek."

 

GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEK PROGRAMI'NA SON BAŞVURU TARİHİ: 16 ARALIK

Genç Girişimci Destek Programı'nın içeriğinden de bahseden Pehlivan, "Onun da çağrısı yine 15 Kasım'da başladı. 16 Aralık'a kadar teklif veya proje başvuru süresi söz konusu. Burada da toplam kaynağımız 5 milyon TL. Toplam 5 milyon TL'lik bir kaynağımız var. Burada da asgari 50 milyon, azami 500 milyon TL'ye kadar projeler üretilebilecek. Tabi adından da anlaşılabileceği gibi girişimciliği desteklemek üzere bu çağrıya çıkıyoruz. Bunun içerisinde eğitim programlarından mentorluk programlarına, finansal destek programlarından hızlandırma ve yatırımcılarla buluşma programlarına kadar çeşitli başlıklar var. Öncelikle de bilişim teknolojileriyle ilgili akıllı ve sürdürülebilir şehirler, temiz üretim ev enerji, sağlık, çevre, dijital dönüşüm, nanoteknoloji, yapay zeka, metaverse gibi son yıllarda sıkça duymuş olduğumuz kavramlara, olgulara veya yatırım alanlarına yönelik projeler bu kapsamda desteklenebilecek" ifadelerine yer verdi.

 

VALİ PEHLİVAN'DAN 'UYGULANABİLİRLİK' VE 'SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK' VURGUSU

Destek programlarına ayrılan bütçeye ilişkin bilgiler veren Pehlivan, "Tabi toplam kaynağımız 55 milyon. Burada ne kadar gerçekçi, ne kadar uygulanabilir ve ne kadar sürdürülebilir projeler geliştirir, üretir ve teklifte bulunursak; doğal olarak elde edeceğimiz fayda ve faydalı neticeler de o nispette fazla olacaktır" dedi.

 

VALİ PEHLİVAN'DAN ÇAĞRI: "BU KAYNAĞI EN ETKİN ŞEKİLDE VE TAMAMINI KULLANALIM"

Mersinlilere projelerle ilgili çağrıda bulunan Pehlivan, "Bu süreyi lütfen iyi değerlendirelim ve iyi, uygulanabilir projeler geliştirelim. Tekliflerimizi zamanında yapalım ve bu kaynağı en etkin şekilde ve tamamını kullanalım. Bu da çok önemli. Projelerin bu anlamda uygulanabilir olması meselesi çok önemli ve uzun vadeli olması meselesi de çok önemli. Özellikle de istihdama yönelik olması. Mevcut istihdamın muhafaza edilerek artırılması, yeni istihdam alanlarının oluşturulması çok önemli. Bu noktada şunu da ifade etmek isterim; Çukurova Kalkınma Ajansımız yatırımlar konusunda, bütün ilgililerine birebir danışmanlık, rehberlik yapacak donanıma, birikime sahip kuruluşlarımız. Bizlerin bu anlamda gerçekten hem kamu kurumlarına hem özel sektöre hem sivil topluma geleceğe yönelik atacakları adımlarda ışık tutabilecek birikimlere sahip" ifadelerine yer verdi.

 

ÇKA'DAN MERSİN'İN ÖNEMLİ TURİZM NOKTALARINA DESTEK SAĞLANDI

Şu ana kadar destek sağlanan projeler kapsamında kente önemli kazanımlar sağlandığına dikkat çeken Pehlivan, "Tespit edilen başlıklarla ilgili geçen hafta toplantılarımızı yaptık. Özellikle ilimizde turizm sektörünün gelişmesini hepimiz arzu ediyoruz. Daha da gelişmesini arzu ediyoruz. Bununla ilgili ajansımızın çok güzel, geçmişten bugüne devam eden çalışmaları var ve detay çalışmaları var. Hem doğal varlıkların turizme kazandırılması hem arkeolojik varlıkların turizme kazandırılmasıyla ilgili çok güzel çalışmaları var. Nitekim 880 proje içerinden bir kısmı güdümlü dediğimiz projeler şeklinde uygulanmış. Şimdi zikredince sizler de hatırlayacaksınız. Örneğin; Cennet-Cehennem Ören Yeri, Astım Mağarası, Gilindire Mağarası gibi bölgemizin önemli turizm merkezlerine yönelik bugüne kadar ajansımızın destekleri olmuş ki bu destekler devam ediyor" diye konuştu.

 

İŞ GÜCÜNÜN ARTIRILMASINA YÖNELİK 10 PROJE DEVAM EDİYOR

ÇKA'nın şu an 16 ayrı noktada turizmle ilgili yatırımlara destek verdiğini sözlerine ekleyen Pehlivan, "Diğer yandan Girişimcilik Merkezi, Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi, Çocuk ve Genç Girişim Merkezi, Ticari İstihbarat Merkezi gibi yine ajansın desteklediği çağa uygun, çağın gereksinimine uygun projeler söz konusu. Ayrıca yine Lojistik Mesleki Eğitim Merkezi. Akdeniz Mesleki Eğitim Atölyeleri gibi iş gücü niteliğinin artırılmasına yönelik de projeleri var ve bu kapsamda da yine 10 proje devam ediyor" dedi.

 

VALİ PEHLİVAN: "PROJE SUNACAK GİRİŞİMCİLERİMİZE ŞİMDİDEN BAŞARILAR"

Vali Pehlivan, ajansın geniş bir faaliyet alanına sahip olduğunu vurgulayarak, "Bundan sonra da genişleyerek devam edecek. Ülke genelinde de Çukurova Kalkınma Ajansımız en aktif projeler konusunda, hatta proaktif de diyebiliriz. Faaliyetlerini bir şekilde yürüten bir hüviyete sahip. Ben bu vesileyle arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bundan sonra ilimizde de ajansı çok daha fazla göreceğiz. Birçok faaliyetlere de zaten paydaşlık etmiş ama biraz daha artarak bu paydaşlık devam edecek. Bu şekilde özet bilgileri paylaştıktan sonra ben bir kere daha bu projeler ilimize kazandıran başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olmak üzere bakanlığımızın bütün yetkili birimlerine teşekkür ediyorum. Proje sunacak olan girişimcilerimize şimdiden hem başarılar diliyorum hem de ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

 

ORTAYA ÇIKACAK PROJELERİN LANSMANI DA YAPILACAK

Ortaya çıkarılacak projelerin tanıtımını da yapacaklarını duyuran Pehlivan, "Bu çağrı süreleri neticelendiğinde yeteri sayıda elimizde rezerv projeler olsun, olacaktır. İleride bu projelerin tabi lansmanlarını da yapacağız. Konuştuk, çağrıda bulunduk ama nasıl projeler geldi, ne tür projeler hayata geçti; bunların da muhakkak takibini yapacağız. Malumunuz özellikle incelikli, öngörülü projeler, sistematik projeler biraz yorucu olabiliyor. Ben hep şuna inanırım; bugün yaptığınız bir proje o anki kriterlere uygun olmayabilir ama o bir başlangıçtır. Gelecekte onu geliştire geliştire daha iyisini yaparsınız. O yüzden sürekli fikir üretmek, bunu projeye dönüştürmek, geliştirmek gerekir. Yılmamak lazım. Bir proje havuzumun olması önemlidir. Bugünkü çağrıya uymaz, önümüzdeki yılın çağrısına uyar. Muhakkak bu konuda ısrarcı olmak, sabırlı olmak ve kendimizi sürekli geliştirmek önemli. Özellikle genç girişimcilerimize bunu ifade ediyoruz. Yolun başında olan genç kardeşlerimiz yılsın istemeyiz. Motivasyonları bozulsun istemeyiz" şeklinde konuştu.

 

DURAN: "PROJELERİN 2 MİLYON LİRAYA KADAR FİNANSMANINI SAĞLAYACAĞIZ"

Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rıfat Duran ise toplantıda yaptığı konuşmada, "Ajansımız uzun yıllardır bölgede faaliyet gösteriyor. Adana ve Mersin'deki en önemli unsurların her zaman içinde olduk ve elimizden geldiğince temel sorunların çözümünde ve temel konuların hayata geçmesinde her zaman aracı olduk. Hem teknik altyapımızla hem de mali kaynaklarımızla destek olmaya çalıştık" dedi. Projelerle ilgili bilgiler de aktaran Duran, "Bir tanesi bizim ilk defa uygulayacak olduğumuz faizsiz kredi destek programı. Burada Adana'daki ve Mersin'deki işletmelerin 2 milyon liraya kadar yatırımlarını finanse etmeye çalışacağız. 6 ayı geri ödemesiz, 18 ay eşit taksitte başarılı olan projelerin 2 milyon liraya kadar finansmanını sağlamış olacağız. Mersin'de turizm ve gıda sektörleri bizim için öncelikli sektörler. Burada yapılacak olan başvuruları değerlendirip sonuca bağlamaya çalışacağız" diye konuştu.

 

"TÜRKİYE'DE İLK DEFA UYGULANACAK BİR PROGRAM"

Diğer projeden de söz eden Duran, "İkincisi hem bizim için ilk hem de bu kapsamda belki de Türkiye'de ilk defa uygulanacak olan bir mali destek programı. O da girişimcilikle alakalı. Bu programda temel kaygımız açıkçası 18-35 yaş arasında teknoloji tabanlı girişimcilik fikri olan vatandaşlarımızın desteklenmesine yönelik bir program. Burada da tek başvuru şartımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Türkiye'nin herhangi bir yerinden başvuru yapılabilecek olan bir program. Ama günün sonunda ticarileştirilebilir bir ürün ortaya çıktığında, Adana ve Mersin'de de şirket kurma şartı arıyoruz. O anlamda bütün bileşenlerini düşündüğümüzde, Türkiye'de ilk defa uygulanacak bir program. Benzer bazı bileşenlerini içeren programlar uygulandı ama bu anlamda ilk olacağını düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.

 

"TAHSİS ETTİĞİMİZ TOPLAM KAYNAK 55 MİLYON TL"

Projelerin bütçesine ilişkin detaylı bilgiler aktaran Duran, "Ajansımızın bazı temel ilkeleri var. Bunlardan en önemlisi açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik. Şu an tahsis ettiğimiz toplam kaynak 55 milyon TL. 50 milyon TL'sini faizsiz kredi. 5 milyon lirasını da girişimcilik mali destek programına tahsis ettik. Bu anlamda baştan bütün şartları koyduk ve rehberde yayınladık. Hangi gün hangi şartlarda ne işlem yapacağımız en başından itibaren belli olmuş olacak ve inşallah da dediğimiz günde sonuçları ilan etmeyi düşünüyoruz. O yüzden ne kadar çok kişi katılırsa o kadar başarılı olacak projelerin başarısı ve kalitesi artacaktır" ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA