ADD’den PTT’ye soru: ’Mektuplarımız neden iletilmedi?’ | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
ADD’den PTT’ye soru: ’Mektuplarımız neden iletilmedi?’

Tarih: 23 Kasım 2022 Çarşamba 17:27

Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi’nin Mersin’de ’Yeni Ana Konteyner Aktarma Limanı’ yapılması gerektiğini belirten 805 adet çağrı metninin PTT tarafından ilgililere iletilmediği iddia edildi.

Haber-Emrah Birgül

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi tarafından Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, PTT aracılığıyla gönderilen çağrı metinlerine ilişkin 5 Ağustos 2022 tarihli fatura da kamuoyuyla paylaşıldı.

 

ADD, 'MERSİN LİMANINDA NELER OLUYOR' DİYE SORMUŞTU

Basın açıklamasında, önceki aylarda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan toplantıya ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı; "19 Mayıs 1989 tarihinde Ankara’da kurulan  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD),  T.C. Bakanlar Kurulu'nun 28 Mart 1993 tarih ve 934239 sayılı kararı ile kamu yararına  çalışan dernekler statüsüne alınmıştır. Tüzüğü gereği; Atatürk, silah arkadaşları ve halkımızın  büyük bedeller ödeyerek, on binlerce şehit ile kazandığı bağımsızlık ve Cumhuriyetimizi ve Anayasamızda belirtilen üniter, laik, sosyal, hukuk  devleti nitelikleri ile yerelde ve genelde yaşatmak için çalışmalar yapmaktır. Bu kapsamda şubemiz, Mersin’de ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken Halkla Buluşma  Toplantıları’nın  ikincisini  4 Haziran 2022 tarihinde MTSO toplantı salonunda ‘Mersin Limanında Neler Oluyor’ başlığı ile TMMOB’a bağlı ilgili meslek odalarının başkanlarının konuşmacı olarak katıldığı  bir panel toplantı gerçekleştirmiştir."

 

ÇAĞRI METNİNİN GÖNDERİLMESİ KARARLAŞTIRILMIŞTI

Toplantıda ele alınan konuya ilişkin bilgilerin de aktarıldığı açıklamada, "Bu toplantının sonunda, konunun uzmanlarının verdiği bilgilerin ışığında, kentimizin modernleşme tarihinin belleği olan Atatürk Parkı önüne yapılması planlanan ek liman iskele ve  inşaatının Mersin’e ve Mersinlilere kaybettirecekleri ve getireceği trafik ve ekolojik ilave yüklere değinilerek ilgililere ve kamuoyuna bir çağrı metni hazırlanması görüşülmüştür.  Ayrıca, mevcut limanda planlanan ek liman iskelesi yatırımı yerine Mersin’in asıl ihtiyacı olan ve 10. Stratejik Kalkınma Planında yer alan  ‘Yeni Ana Konteyner Aktarma Limanı’   yapılması gerekliliğinden hareketle hazırlanan çağrı metni  okunarak ve katılanların katkısıyla ve oybirliğiyle ilgililere ve yetkili kurumlara gönderilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verdi.

 

MEKTUPLAR PTT'YE TESLİM EDİLDİ

Toplantının sonunda bir çağrı metni hazırlayarak toplam 805 adrese gönderdiklerini belirten ADD temsilcileri, "Bu çerçevede söz konusu çağrı metni, şube yönetim kurulumuz kararı ile Mersin Büyükşehir Meclis Üyelerine bir ön yazı  ile iletilmiştir. Ayrıca Mersin ilindeki tüm ilçelerindeki köy ve mahalle muhtarlara normal posta olarak kapalı zarf içinde ve antetli kağıdımız ve imzalı ve mühürlü olarak 5 Ağustos 2022 tarihinde Mersin PTT merkez postanesinden gönderilmiştir" şeklinde konuştu.

 

ANCAK MEKTUPLARIN İLETİLMEDİĞİ İDDDİA EDİLDİ

Ödeme belgesini de açıklamada kamuoyuyla paylaşan dernek temsilcileri, "Ancak, il genelinde 18 Kasım 2022 tarihine kadar Akdeniz ilçemizde, mektupları teslim ettiğimiz Merkez PTT postanesine bir kaç kilometre mesafedeki Camii Şerif Mahallesi Muhtarlığı dahil, görüştüğümüz muhtarlarımızın tamamı ile diğer ilçelerdeki birçok muhtarlıklarla yaptığımız görüşmelerde mektuplarımızın bugüne kadar ulaşmadığı anlaşılmıştır. Bu durum normal bir durum değildir. Çünkü, bu kadar çok sayıdaki mektubun postaya verildiği tarihten, bugüne kadar geçen yaklaşık 100 günde en azından Akdeniz ilçesindeki  en yakın muhtara dahi ulaşmaması ve ulaşmayan mektupların tarafımıza iade dahi edilmemesi hayatın olağan akışına uygun değildir" ifadelerini kullandı.

 

ADD SORDU: "MEKTUPLARIMIZ 100 GÜNDÜR NEDEN ULAŞTIRILMADI"

PTT yetkililerine soru yönelten ADD temsilcileri, şunları söyledi; "Mersinlilerin en yakın seçilmiş temsilcileri olan muhtarlıklara  Mersin için önemli bir konuda  gönderdiğimiz mektuplarımız yaklaşık 100 gündür neden ulaşmadı ve  bedelini ödeyerek gönderdiğimiz ve adresine ulaşmayan mektuplarımız nerede? Bu anormal durum, anayasal haberleşme özgürlüğünün engellenmesi değil midir? Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı PTT yetkililerin ve ilgililerin bu konuda Mersinlilere açıklama yapmasını gerektiğini düşünüyor, bu durumu Mersinlilerin takdirine sunuyoruz. Öte yandan bu anormal durumun aydınlanması için tüm hukuki ve idari işlemler konusunda gereğini yapacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."
 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA