Büyükşehir, Çölyak Hastalarını Ramazan’da Da Unutmadı
Tarih: 28 Mart 2024 Perşembe 16:41

Haber Merkezi

Mersin’de yaşayan ve yaklaşık 2,5 milyon nüfusa kucak açan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Ayı’nın bereketini sofralara taşımak için dağıttığı ‘Ramazan Gıda Kolisi’ desteğini glütensiz gıda tüketmek zorunda kalan Çölyak hastaları için de uyguladı. Bu kapsamda Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından 13 ilçede eş zamanlı gıda kolisi desteğinde bulunan ekipler, Çölyak hastaları için de ‘Glütensiz Gıda Kolisi’ desteğinde bulundu.

Mersin’de yaşayan ve yaklaşık 2,5 milyon nüfusa kucak açan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Ayı’nın bereketini sofralara taşımak için dağıttığı ‘Ramazan Gıda Kolisi’ desteğini glütensiz gıda tüketmek zorunda kalan Çölyak hastaları için de uyguladı. 

Piyasada yüksek fiyatlara satılan ve Çölyak hastalarının erişmekte zorlandığı ürünleri ‘Glütensiz Gıda Kolisi’ içerisinde ulaştıran Büyükşehir ekipleri, bu hizmeti vatandaşlara ücretsiz bir şekilde sağlıyor. Gıda kolisinin içerisinde yer alan; kek, kurabiye, çikolata, puding, glütensiz ekmek, şehriye, makarna, yağ ve çay gibi ürünleri, Başkan Vahap Seçer’in sevgi ve selamlarını ileterek vatandaşlara gıda kolisini ulaştıran ekipler, Büyükşehir aracılığı ile hem Ramazan’da dayanışmayı büyütüyor hem de Çölyak hastalarının mutfakta eli ayağı oluyor.

KILIÇ: “GIDA KOLİSİNDE HEM YETİŞKİNLERE HEM ÇOCUKLARA YÖNELİK ÜRÜNLERE ÖNCELİK VERİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda Sosyolog Nurten Kılıç, 13 ilçede glütensiz beslenen hastalara Çölyak gıda kolisi desteğinde bulunduklarını belirtti. Kılıç, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da glütensiz gıda kolisi desteğimiz devam ediyor. 13 ilçede de Ramazan gıda kolisi desteğimizi sürdürüyoruz. Gıda kolisinde hem yetişkinlere hem çocuklara yönelik ürünlere öncelik veriyoruz. Vatandaşlarımızla iletişime geçtiğimizde gıda kolisinin içerisinde yer alan ürünlerden memnun olduklarını ve bu ürünlerin marketlerde çok pahalı ürünler olduğunu söylüyorlar. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi olarak da onların her zaman yanında olduğumuzu hissettiklerini bize söylüyorlar” dedi.

VATANDAŞLAR, RAMAZAN’DA DA HATIRLANMAKTAN OLDUKÇA MEMNUN OLDULAR

Vatandaşlardan Hatice Hayat Aksoy, evde kendisi ve kızının Çölyak hastası olduğunu dile getirerek, “Çok zor bir süreç. İlk zamanlar evde ekmekleri kendimiz yapıyorduk. Sonra Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmeti olduğunu öğrendik. İlk öğrendiğimizde kızımla birlikte çok ağlamıştık. Kızım dışarda yemek yemek istiyor, ona yemeğini hep paket yapıyoruz. Ben de nereye gidecek olursam yiyeceklerimi her zaman yanımda taşıyorum” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamış olduğu bu hizmeti oldukça beğendiğini ve memnun olduğunu kaydeden Aksoy, “Önceden kendimiz yaparken şimdiki tadı ve lezzeti vermiyordu. Aynısı kesinlikle olmuyor. Bu hizmet bize çok iyi geldi ve moralimizi yükseltti” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Fatma Duman Çiçek ise, kızının 8 aydır Çölyak hastası olduğunu ve teşhis konulduğu günden bu yana Büyükşehir Belediyesi’nin gıda kolisi desteğinden faydalandıklarını ifade etti. Her şehirde bu hizmetin yapılmadığını kaydeden Çiçek, “Sosyal anlamda çocuğumuzla bir yere gidemiyoruz. Özellikle kolide bulunan ekmekler bizim için büyük bir nimet. Ben Mersin’de yaşamaktan çok memnunum. Özellikle Başkan Vahap Seçer’den sonra kadınlarla ilgili hizmetlerin ön plana çıkmasından son derece memnunum” diye konuştu. 


Etiket: çölyak, sağlık, RamazanBayramı, koli


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. mersinhakimiyet.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA