Cihan Barış Budak | TAHİNSİZ HUMUS | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
image Cihan Barış Budak
TAHİNSİZ HUMUS

Yazı Tarihi : 16.09.2022
 E-Mail : cihanbarisbudak@gmail.com

 

Türkiye'deki bazı belediyelerin basın birimleri son yıllarda ajans disipliniyle iş üretmeye başladı. Servis edilen basın bültenlerinden, paylaşılan videolardan ve hazırlanan tasarımlardan bunu görmek mümkün. Özel olarak takip ediyorum ve hakkını verelim, bazı belediyelerin basın birimleri gerçekten güzel iş çıkartıyor.

Yapılan işlerin bir sosyal medya ayağı var bir de basın ayağı. Biz sosyal medya ayağıyla başlayalım. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye genelinde tanınan bir isim. Instagram'da 6,9 milyon takipçisi var. Hesabından şu ana kadar 11 bine yakın paylaşım yapılmış. Paylaşımları ilgi çekiyor, bayrağı önde götürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için de benzer şeyleri söylemek mümkün. Şu anda Instagram'da 2 bin 860 paylaşımı olmasına rağmen takipçi sayısı 3,5 milyon.

Elbette tüm belediye başkanlarının sosyal medya hesaplarından bahsedecek değilim. Ama CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı arasından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın özellikle Facebook hesabını takip etmenizi öneririm. Kadir Başkan'ın sayfası mütevazı, paylaşımları samimi.

Son günlerde ise mercek altına aldığım hesap, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal medya hesabı. Tunç Başkan'ın ekibi güzel çalışıyor. Özellikle İzmir'in Kurtuluş Yıl Dönümü'nde yapılan video paylaşımları tekrar tekrar izlenecek kalitede. Ama asıl takdir ettiğim nokta; İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin basın ekibi iş takibi konusunda oldukça iyi.

Mersin'de yaşayan bir birey olarak doğal olarak kentin belediyelerini ve belediye başkanlarını da takip ediyorum. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de Türkiye'deki CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanından birisi. 2019 seçimleri sonrası CHP'li 11 büyükşehir beledi başkanı arasındaki güç birliği ve dayanışma kadar sosyal medya üzerinden yürüttükleri tatlı rekabet de dikkatlerden kaçmıyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in şu anda Instagram'da 3 bin 120 paylaşımı var. Takipçi sayısı ise 155 bin. Silifke'de üreticiyle buluştuğu son paylaşımı; yazıyı yazdığım esnada 2 bin 766 beğeni almış. Benim beğenimle birlikte 2 bin 767 oldu.

Bizler, Mersin Büyükşehir Belediye'sinde işlerin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi bünyesinde üretildiğini biliyoruz. Vahap Başkan'ın sosyal medya hesabındaki fotoğraflar şahane. Paylaşım metinleri kusursuz. Tasarım görselleri tartışılır ancak Instagram hikayeleri muazzam. Fakat paylaşılan videolar için aynı şeyi söyleyemem. Paylaşılan videolar, tahinsiz humus gibi. Tahini geçtim, bazen nohut tadı bile gelmiyor. Açıkçası Vahap Başkan'ın Ekim 2021'den sonra paylaşılan 2-3 videosu heyecan yarattı. O videolarda humus tadını aldım. Ama en fazla 1-2 ay sürdü. Mutfaktakilerin başarılı olduklarını, güzel humus yapabildiklerini gördük. Demek ki sorun tarifte. Demek ki tarifi verene 'Sen humus yapmayı biliyor musun' diye sormak gerekiyor. Zira mutfakta kendi elleriyle muazzam bir humus hazırlamamış birisinin vereceği tariften ne hayır gelir?

Vahap Başkan'ın yanı sıra Mersin'deki bazı ilçe belediye başkanlarının ve belediyelerin hesapları da zaman zaman takipçilerini heyecanlandırıyor. Özellikle Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit'in sosyal medya hesaplarını dikkatle takip ediyorum. Bazı ilçe belediye başkanlarının hesapları ise nikah salonu ve makam odası tadında. Tahinsiz humus gibi yani.

'Bazı belediyelerin basın birimleri ajans disipliniyle çalışıyor' demiştim. Bu yazıda, sosyal medya ayağındaki bazı izlenimlerimi aktardım. Bunun bir de 'basın' ayağı var. Onu da haftaya yazarız...


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA