Cihan Barış Budak | VALİLİK İZNİ | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
image Cihan Barış Budak
VALİLİK İZNİ

Yazı Tarihi : 18.11.2022
 E-Mail : cihanbarisbudak@gmail.com

 

Köşe yazarımız Burak Karataş, Mersin Valimiz Sayın Ali Hamza Pehlivan'la ilgili önceki gün bir yazı kaleme aldı. 'Atom karınca' gibi çalıştığını belirtti. Haklıydı. O yazmasa, ben yazacaktım. Yazının altına imzamı atarım.

Sayın Vali'nin enerjisi kente de yansıyor. Mersin Valiliği'nin basın biriminden haberler geliyor. Sayın Vali'yi bir Mut'ta, bir orada bir burada görüyoruz. Bu bizi mutlu ediyor.

Bir büyüğümün 'bürokrasi hantaldır' dediğini hatırlıyorum. Bizim Valimiz dinamik. Ama bürokrasi ne yazık ki hala hantal...

Bu, izlenimlerimi kaleme aldığım bir köşe yazısı. Ancak Sayın Vali'nin ve ilgililerin bir talep olarak değerlendirilmesini de isterim.

Basın kuruluşları, en genel tanımıyla 'halkın haber alma hakkını tesis eden yapılardır.'

Biz basın mensupları, halkın haber alma hakkını sağlamaya çalışırken ne yazık ki bürokrasi engeline takılıyoruz. Neden mi? Anlatayım...

16 Ağustos'ta Mersin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün sabit hattını aradım. 'AFAD Gönüllülük Projesi ile ilgili bir haber yapmak istediğimi' bildirdim. 17 Ağustos, Marmara Depremi'nin yıldönümüydü. AFAD Gönüllüleri'nin doğal afetlerin 'gizli kahramanları' olduğunu biliyoruz. Ancak 'ne yaparlar, nasıl eğitimlerden geçerler, kimler başvurabilir' gibi birçok sorunun yanıtını almak ve gündeme taşımak istedim. Yaptığım görüşmeler neticesinde; 'Mersin Valiliği'nden izin almanız gerekiyor, aksi halde bilgi veremiyoruz' şeklinde bir yanıt aldım.

Mersin Valiliği'ne yazı yaz, sana dönsünler, talebini bir kez daha anlat, bekle... Bekle... Bekle.

Vazgeçtim, o haberi yapmadım. Bir kamu kurumundan bir bilgi edinebilmek için bir başka kurumdan izin talep etmek ve bilgiyi temin etmek için tekrar o kamu kurumuna dönmek...

Ne uzun iş, ne büyük yük.

Gelelim 24 Ekim'e. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, "Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik konut destek programı kapsamında 2 bin 23 adet konut temini sağlayacağız" açıklamasında bulundu. Güzel bir gelişmeydi. 'Konuyu ele alalım' dedik. Ama bizim için önemli bir başka konu da şuydu; 'Bu destekten Mersin'de kaç kadın yararlanacak?'

Bu sorumun yanıtına bir türlü ulaşamadım.

Önce Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nü aradım. Konuyla ilgili çalışmanın İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütüldüğünü bildirdiler. Orayı aradım, telefonu bir görevli açtı. O başka bir görevliye yönlendirdi. Kendimi, kurumumu ve meramımı anlattım. Talebimi ilettim. Müdür'ün o esnada toplantıda olduğunu, kendisine bildirip o şekilde bilgi verebileceğini söyledi. Bekledim, 1-2 saat sonra tekrar aradım. Bu defa telefonu başka bir görevli açtı. Mersin Valiliği basın birimine gerekli bilgiyi verdiklerini, oradan temin edebileceğimi söylediler.

Mersin Valiliği'ni aradım. Kurumun basın kuruluşlarıyla arasında bağ kuran hanımefendiyle görüştüm, Bakan'ın açıklamasından haberi dahi yoktu. Mersin Valiliği'nin basın biriminden başka görevlilere ulaştım, yardımcı olabilmek için çaba gösterdiler ancak olamadılar.

Vazgeçtim. O haberi de yapmadım.

Son olarak Kızılay Haftası geride kaldı. Muhabir arkadaşım Fırat Tatlı, bilgi almak için gittiği Kızılay Mersin Şubesi'nde yine 'kurum izni' engeline takıldı.

Sayın Valim, yapacağımız haberlerin temel taşı olan 'doğru bilgiye' ihtiyaç duyuyoruz. Ancak kamu kurumlarından ne yazık ki bilgi alamıyoruz. Bu durum, zaman zaman 'yanlış bilgilerin' ortada dolaşmasına neden oluyor.

Bazen de kamu kurumlarındaki yetkililer 'kurumumuzla ilgili neden haber yapmıyorsunuz' şeklinde tatlı bir sitemde bulunuyorlar. 'Yapalım' dediğimiz noktada yine 'Valilik izni' engeline takılıyoruz.

Biz, bilgi edinmek için başvurmamız gereken yolları ve yöntemleri biliyoruz. Ama zaman geçiyor.

Bilgilinin hızla yayıldığı ve hızla tüketildiği bu dönemde, sizce de bu işi bir çözüme bağlamak gerekmez mi?

 

 


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA