image Semir Bolat
PARA VİCDANLILARYazı Tarihi : 21.06.2021
 E-Mail :

 

Helal kazanç ve ticaret sahaları çok geniştir. Endüstri, ziraat, hayvancılık, iç ve dış ticaret, çeşitli hizmetler ve daha neler neler. Zengin olmak isteyenler gözlerini para hırsı bürüyenlerdir. İman ticarete alet edilemez. Onların yaptıkları hizmet değil, hezimettir. Saçı bitmedik yetimlerin hakkını yiyerek hizmet yapılmaz. Eskiden önemli olan paylaşmakken yeni dünya düzeninde para amaç haline gelmiş ve insani değerlerin yerini almış durumda. Bizi buna ihtiyaç durumuna getiren kapitalist bir dünyada yaşamanın tek şartının neredeyse paraya bağlı olmasıdır. Aldanmayın. Kutsal değerler ve kavramlar asla ticarete alet edilemez, bezirganlık konusu yapılamaz.

Halkın ihtiyacı olan maddeleri alıp depolamak, saklamak, fiyatlarının artmasına sebebiyet vermek tüm inanışlarda yasak kılınmıştır. Dilleriyle kutsal kelime ve kavramları telaffuz ederken, yürekleri para diye atar bazı vicdansızların. Paranın yanında şöhrete, makama ve mevkiye de taparlar bu kişiler. Para güçtür, hayatta kalma çabasıdır. Kapitalist sistem insanları paraya empoze eder, ihtiyacı olmayan şeylere ihtiyaçları varmışçasına beyinlere kazır, fakir hissetmemizi sağlar ve bunu da televizyon, internet, günlük olaylar, söylemler, reklamlarla çok rahat bir şekilde başarır.

Paranın hükümdar olması ile birlikte günümüzde her şey para üzerine kurulu, parasız nefes bile alınmıyor. Varlık amaçlarının büyük kısmını para kazanmak, daha çok kazanmak adına harcamaya gönüllü, kendini kazandığı ölçüyle mutlu hisseden insanlar paraya taparlar. Paraya tapan kişilerin çoğu için önemli bir değerleme kriteridir para. En tehlikelisi de ben paraya değer veren biri değilim cümlesini kurma hızlarıdır. Paraya değer vermediklerini söylemelerine rağmen para araç olma noktasından amaç olma noktasına doğru çoktan yerini almıştır bu insanlar için. Onların vicdanları paradır onlar parya taparlar. Para hışırtısını duyduklarında göz bebeklerindeki büyümeden ve akabinde ağızlarından istemsizce dökülen sesinden tanıyabilirsiniz paraya tapanları. Rab Korkusu Bilginin Temelidir. Oysa Ahmaklar Bilgiyi Ve Terbiyeyi Küçümser.

 

 


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. mersinhakimiyet.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA